geowłókninaMateriały geosyntetyczne, to na chwilę obecną jedne z najbardziej popularnych rozwiązań w zakresie wzmacniania podłoża w budownictwie technicznym. Stosowane są przede wszystkim w budowie dróg i autostrad, aczkolwiek z ich zastosowaniem spotkamy się także w przypadku budowy składowisk odpadów, sztucznych zbiorników wodnych, pasów startowych lotnisk, czy też w toku prac związanych z regulacją brzegów rzek, czy też budową sztucznych zbiorników wodnych. Generalnie rzecz ujmując, ich zastosowanie znajduje swoje miejsce wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność okresowego wzmocnienia struktury podłoża przed czynnikami, które mogłyby na te strukturę wpływać w negatywny sposób.

Wzmacnianie struktury podłoża poprzez geowłókniny.

Przede wszystkim, najczęściej stosowanym w tym przypadku materiałem geosyntetycznym są bez wątpienia geowłókniny TS, zapewniające jednocześnie wzmocnieni struktury podłoża, jak i jego zabezpieczenie przed napływającymi wodami pochodzącymi z opadów atmosferycznych, czy też wodami gruntowymi. Dzięki temu wznoszone struktury i konstrukcje ziemne będą o wiele trwalsze i odporne na działanie czynników atmosferycznych, dzięki czemu zyskujemy dodatkowe lata eksploatacji tych obiektów bez konieczności przeprowadzania ich napraw oraz modernizacji. Można więc powiedzieć iż częściowe podniesienie kosztów poprzez montaż geowłóknin, będzie w dłuższej perspektywie czasowej, przekładać się na dość wyraźne oszczędności, poprzez wydłużenie trwałości danego obiektu ziemnego. Wszelkiego rodzaju nasypy ziemne wzdłuż dróg, wały przeciwpowodziowe, czy też nawet podbudowa pod nawierzchnią pasów startowych i dróg oraz linii kolejowych, będzie dzięki temu wykazywać o wiele większy poziom trwałości, nawet do 25-35%, co jest bardzo dobrym wynikiem w tym zakresie.

Dobre jakościowo geosyntetyki do wzmacniania struktury podłoża.

Oczywiście trzeba tutaj także zwrócić szczególną uwagę na kwestię tego, iż geosyntetyki, aby się sprawdziły w konkretnych zastosowaniach, powinny przede wszystkim być dobrej jakości. owszem, praktycznie wszyscy producenci w produkcji stosują tutaj włókna poliestrowe czy też polipropylenowe, niemniej jednak poprzez technologię ich prawidłowego montażu, można w wyraźny sposób wpływać na ich trwałość oraz parametry techniczne. Wobec tego też, można powiedzieć, iż nie każda oferta geosyntetyków do wzmacniania podłoża będzie tak samo korzystna. Czasami po prostu okazuje się, iż tańsze materiały geosyntetyczne będą niestety pociągać za sobą konsekwencje jakościowe. W związku z tym też warto tego typu działań unikać i raczej nie szukać w tym przypadku jakichkolwiek oszczędności, bowiem może się to w dłuższej perspektywie czasowej, odbić dość nieprzyjemną czkawką. Zamiast trwałych konstrukcji zyskamy konieczność częstszego i przede wszystkim szybszego w czasie przeprowadzenia remontu, co ostatecznie pociągnie za sobą koszty wieksze niż zakupienie dobrej jakości materiałów geosyntetycznych.

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.