wymiana gniazdek elektrycznychWymiana gniazdek elektrycznych w naszych domowych instalacjach, jest zdecydowanie najczęściej wykonywaną pracą naprawczą. Wynika to z faktu tego, iż zarówno gniazdka, jak i łączniki elektryczne, zdecydowanie najczęściej ulegają wszelkiego rodzaju uszkodzeniom. Stosunkowo regularnie trzeba będzie więc znaleźć nowe, odpowiednio dobrane gniazdka i przeprowadzić ich wymianę. Warto jednak pamiętać, iż wymiana gniazdek elektrycznych jest procesem wymagającym odpowiedniej wiedzy i umiejętności. W przeciwnym razie, można doprowadzić do porażenia prądem, lub do ewentualnych problemów w przyszłej eksploatacji instalacji elektrycznej.

Jak powinna być realizowana wymiana gniazdek elektrycznych?

Przede wszystkim, należy tutaj zdać sobie sprawę, iż jeśli nie wiemy jak się za tego typu prace zabrać, to wymiana gniazdek elektrycznych powinna być realizowana przez elektryka z uprawnieniami. W praktyce jednak, większość z nas, gniazdka wymienia samodzielnie, bowiem na dłuższą metę, nie ma w tym niczego skomplikowanego. Aczkolwiek, aby przeprowadzić tego typu prace bezpiecznie, trzeba przestrzegać pewnych zasad, do których należy:

  • Wymiana gniazdek elektrycznych zawsze powinna być realizowana przy odłączonym zasilaniu z obwodu na odpowiednim bezpieczniku
  • Przed przystąpienie do jakichkolwiek prac, należy się upewnić przy pomocy testera fazy, czy gniazdko na pewno jest odcięte od zasilania.
  • Wszelkie prace powinny być realizowane jedynie z wykorzystaniem odpowiednio zabezpieczonych narzędzi elektrycznych.

Przestrzeganie powyższych zasad, powinno być dla nas gwarancją bezpieczeństwa, zaś wymiana gniazdek elektrycznych, powinna przejść bez jakichkolwiek trudności i problemów.

Dobór odpowiednich gniazdek.

Zanim jednak przejdziemy do samej wymiany gniazdek, kluczowe będzie ich właściwe dobranie do naszej instalacji. W tym przypadku, musimy skupić się przede wszystkim na tym, aby nowe gniazdka spełniały wszystkie, obowiązujące obecnie standardy bezpieczeństwa. Musimy sprawdzić, iż wybrane przez nas, nowe gniazdka elektryczne do instalacji domowej posiadają stosowne certyfikaty jakości, potwierdzające ich dopuszczenie do użytkowania w naszym kraju. Z reguły, wszystkie gniazdka, dostępne w markowych sklepach takowe certyfikaty posiadają i nie będziemy musieli niczego sprawdzać. Jeśli jednak kupujemy na bazarach bądź w innych wątpliwych źródłach, zawsze należy sprawdzić, aby mieć gwarancję bezpieczeństwa użytkowania instalacji elektrycznej.

Podsumowanie.

Trzeba więc powiedzieć, iż wymiana gniazdek elektrycznych nie jest niczym nadzwyczaj problematycznym. Aczkolwiek należy posiadać podstawową wiedzę w zakresie ich wymiany, oraz przestrzegać pewnych zasad. Między innymi tych, dotyczących stosowania tylko narzędzi elektrycznych, które zagwarantują nam wysoki poziom bezpieczeństwa. W przeciwnym razie, wymiana gniazdek elektrycznych powinna być przeprowadzana przez wykształconego i doświadczonego elektryka z uprawnieniami SEP. Będzie to na pewno kosztowniejsze, jednakże o wiele bardziej bezpieczne.

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.