kontakt ścienny simonInstalacja elektryczna jest niezbędna w każdym domu jednorodzinnym czy też mieszkaniu, toteż kwestie związane z jej prawidłowym wykonaniem powinny interesować każdego z nas. W zakresie prawidłowego wykonania zaś musimy zwrócić przede wszystkim uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem domowników eksploatujących instalację, oraz z komfortem eksploatacji instalacji elektrycznej. Każda z tych kwestii jest równie istotna, toteż powinniśmy rozpatrywać je jednocześnie, a instalacje elektryczne projektować w taki sposób, aby były zarówno komfortowe jak i w pełni bezpieczne dla codziennego użytkowania. Zapraszamy do lektury wszystkich, którzy planują wykonywać nową instalację, bądź tez przeprowadzać modernizację starej, już istniejącej instalacji.

Projekt instalacji elektrycznej.

Co prawda w ubiegłych dziesięcioleciach, uważane to było za zbędne marnowanie pieniędzy, niemniej jednak teraz, projekt instalacji to podstawa, od której należy zacząć. Gwarantuje on nam przemyślane rozplanowanie poszczególnych obwodów, ich obciążenia, lokalizację poszczególnych gniazdek, ale także ułatwia późniejsze prowadzenie ewentualnych napraw czy tez prac modernizacyjnych. Zawołany przez nas elektryk, po prostu spojrzy w projekt i od razu wie co i gdzie się znajduje. W przypadku braku projektu będzie musiał biegać z miernikiem po całym domu, zanim dojdzie do potencjalnych przyczyn awarii. Projekt będzie także dobrym wyznacznikiem kierunku realizacji prac montażowych dla elektryka, którego przecież nie za bardzo interesuje, które pomieszczenia, jakie będą pełnić funkcje. Po prostu przychodzi i montuje gniazdka, przewody i bezpieczniki i łączniki dokładnie tam, gdzie wskazuje to projekt, a wszystko z całą pewnością będzie prawidłowo funkcjonować. Warto zwrócić uwagę na fakt, aby postarać się o jak największą rozdzielność obwodów poszczególnych pomieszczeń, bowiem pozwala to na bezpieczne prowadzenie ewentualnych prac w przyszłości, bez konieczności odłączania prądu z całego domu czy też całego piętra. Jednym słowem zapewnia nam to wysoki poziom komfortu w toku codziennej eksploatacji instalacji elektrycznej, a to jest jedną z dwóch kluczowych kwestii, na które należy zwrócić uwagę.

Bezpieczeństwo eksploatacji instalacji elektrycznej.

Drugą kwestią, której należy tutaj poświęcić odpowiednią ilość uwagi, jest kwestia bezpieczeństwa użytkowników instalacji elektrycznej. W tym celu trzeba będzie jednak już na etapie projektowania przygotować odpowiednie zabezpieczenia przepięciowe, oraz dobrać odpowiednie gniazdka elektryczne do instalacji. Chodzi nam tutaj na przykład o gniazdka, zabezpieczone przed łatwym wkładaniem wtyczek, co utrudni małym dzieciom próby wkładania do gniazdek kawałków znalezionych drutów czy gwoździ (osobną kwestią jest to, aby dzieci takich przedmiotów w domu nie znajdywały). Generalnie trzeba będzie poświęcić troszkę czasu, jak również wyłożyć nieco większe pieniądze niż w przypadku tradycyjnej i nieprzemyślanej instalacji, niemniej jednak w zamian dostaniemy bardzo wysoki poziom komfortu i bezpieczeństwa codziennej eksploatacji domu i elektryczności.

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.