Sytuacja w której musimy poznać wartość posiadanej przez nas nieruchomości nie zdarzają się w życiu zbyt często, z tego też powodu gdy potrzebujemy tego dokonać możemy mieć nie lada problem. Większość ludzi, co naturalne, nie zna się na rynku nieruchomości, dlatego nie potrafią nawet orientacyjnie określić wartości, a często nie wiedzą gdzie szukać pomocy.
Kiedy potrzebujesz wyceny?
Oczywiste dla każdego jest, że by sprzedać dom potrzebujemy poznać jego wartość, musimy określić cenę która nie spowoduje, że będziemy stratni na sprzedaży, a jednocześnie w granicach cen rynkowych jakie są w stanie zapłacić klienci. To przypadek najoczywistszy, ale nie jedyny. Wartość nieruchomości musi zostać określona przy obliczeniu niektórych kwestii podatkowych, na przykład spadkowych, darowizny, podatku katastralnego, czy w przypadku gdy stosujemy amortyzację prowadzonej w nieruchomości działalności gospodarczej. Podania wartości nieruchomości wymaga się także gdy usiłujemy uzyskać kredyt używając jej jako zabezpieczenia tegoż, a także gdy nasza sytuacja zawodowa wymaga prawnie składania oświadczenia majątkowego (dotyczy to niektórych urzędników państwowych i samorządowych).
Wycena orientacyjna – gdy sprzedajesz mieszkanie
Gdy nie ma wymagań urzędniczych co do formalnego określenia wartości domu jednorodzinnego, możemy posłużyć się metodami uproszczonymi, możemy zrobić to sami, nie wychodząc zwykle nawet z domu, korzystając wyłącznie z Internetu.
Pierwszą metodą jest przegląd ogłoszeń podobnych obiektów, których znajdziemy na portalach ogłoszeniowych ogromne ilości, porównanie lokalizacji, standardu, stanu i powierzchni z domem który mamy na sprzedaż pozwoli określić przybliżoną wartość nieruchomości. Należy pamiętać, że właściciele często podają w ogłoszeniach ceny wyższe niż oczekiwana kwota transakcji (jest to przestrzeń negocjacyjna) i o ile możemy poznać w ten sposób kwotę jaką powinniśmy podać we własnym ogłoszeniu, o tyle także powinniśmy oczekiwać, że sprzedaż nastąpi za od 5 do 15 procent mniej niż podamy. Wycena taka jest dość niedokładna, ale pozwala nam na określenie skali w jakiej będziemy się poruszać i jest dobrym pierwszym krokiem.
Inną metodą wyceny orientacyjnej są liczne, dostępne w Internecie, kalkulatory wartości nieruchomości. Są top zwykle dość rozbudowane ankiety które dokonają obliczenia za nas, przy zachowaniu obiektywnych ocen naszej nieruchomości jest to narzędzie całkiem pomocne, proste i zwykle darmowe. Polecam jednak porównać uzyskaną wycenę z bazą ogłoszeń, co podniesie pewność, że udało nam się uzyskać wartość zbliżoną do rzeczywistej.
Nie musisz robić tego sam
Jeżeli nie czujesz się zbyt pewnie mimo tych wskazówek, możesz zlecić sprzedaż swojego domu odpowiedniemu pośrednikowi. Agencja nieruchomości ABA bez problemu sama wyceni obiekt i zadba o to, by sprzedał się jak najszybciej, a nasz udział w całej sprawie zostanie zminimalizowany. W wielu przypadkach jednak zmniejszy to nasze zyski, ponieważ transakcja pokryje także koszty prowizji dla pośrednika.
Wycena formalna
W przypadkach gdy wartość domu jest istotna dla sytuacji formalnych, bankowych, urzędniczych itp. wymaga się często potwierdzenia jej na na piśmie zatwierdzonym przez uprawnioną do tego osobę. Musimy wówczas zatrudnić rzeczoznawcę majątkowego, wycenami takimi zajmują się lub indywidualni fachowcy lub wyspecjalizowane firmy. Usługa taka nie jest zwykle tania, ale jej koszta są bardzo zróżnicowane między poszczególnymi podmiotami, wycena z ekspertyzą waha się od około 1200 do nawet 5000 zł, dlatego dokonujmy jej tylko gdy występuje taka formalna konieczność, w innych wypadkach posiłkując się wycenami orientacyjnymi.