Właściwy wybór nowych okien do naszego domu jednorodzinnego, to bardzo poważna sprawa. Nie możemy w tym przypadku podejmować zbyt pochopnych decyzji. Kluczowe jest przede wszystkim określenie tego, jakiego typu potrzebujemy okna. Musimy zdecydować czy chcemy okna drewniane czy też z PCV. Bardzo ważne jest także określenie parametry przenikalności cieplnej nowych okien, który przekłada się na ograniczenie strat ciepła z pomieszczeń mieszkalnych. Koniecznie więc, musimy w pierwszej kolejności przeprowadzić odpowiednią analizę, aby wybór nowych okien, był procesem jak najbardziej zoptymalizowanym i nastawionym na mądrą decyzję.

Dlaczego wybór nowych okien jest trudny?

Chodzi tutaj głównie o kwestię tego, iż na rynku znajdziemy bardzo wielu producent stolarki okiennej. Każdy z nich produkuje swoje okna w różnorodnych technologiach o zróżnicowanych parametrach technicznych. Wchodząc do jakiekolwiek salonu z oknami, będziemy wręcz zasypani oknami drewnianymi czy też z PCV o różnych parametrach izolacji termicznej oraz akustycznej. My zaś musimy tym gąszczu ofert, wybrać takie okna, które sprawdzą się idealnie w naszym przypadku. Wobec tego też, wybór nowych okien powinien bazować na kilku kluczowych kwestiach.

  • Izolacja termiczna – parametr określający ilość ciepła, jaką będziemy tracić poprzez powierzchnię danego okna. Najlepszymi oknami na rynku będą te, których współczynnik przenikalności cieplnej Uw wynosi Uw <=0,6 W/(m2*K). Jakiekolwiek wyższe wartości raczej na chwilę obecną nie powinny być brane przez nas pod uwagę.
  • Izolacja akustyczna – to z kolei parametr określający natężenie hałasów zewnętrznych, jakie dane okno jest w stanie wytłumić. Im większy poziom hałasu będzie w stanie wytłumić, tym lepiej dla nas, bowiem zyskamy bardziej komfortowe warunki wypoczynku w naszych domach.
  • Materiał wykonania – do naszej dyspozycji są okna z PCV lub okna drewniane. O ile kiedyś mogło to być większym problemem, to na dzień dzisiejszy, obydwie technologii produkcji okien, gwarantują nam bardzo dobre parametry techniczne okien. Wybór nowych okien będzie więc ograniczać się jedynie do kwestii czysto estetycznych.
  • Wymiary okien – to także ważne, czy będziemy kupować nowe okna na wymiar czy też raczej kupimy wymiary standardowe i dopasujemy nasze wnęki okienne. W pierwszym przypadku trzeba będzie liczyć się z wyższymi kosztami zakupu okien, ale za to mniejszymi robocizny. W drugim z kolei na odwrót. Zdecydowanie jednak warto kupić okna w wymiarze standardowym. Dzięki temu, ewentualne, przyszłe wymiany okien, będą mogły uwzględniać okna w wymiarach standardowych, bez konieczności jakichkolwiek przeróbek.

Podsumowanie.

Jednym słowem, decydując się na okna PCV oraz drewniane w Bielsku trzeba przede wszystkim pamiętać o odpowiednim doborze ich parametrów technicznych. Trzeba pamiętać iż wybór nowych okien do naszego domu nie jest taki prosty, jakby się to mogło pozornie wydawać. Trzeba będzie temu zagadnieniu poświęcić nieco czasu, aby mieć pewność i gwarancję, iż nowe okna sprawdzą się jak najbardziej perfekcyjnie.

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.