Agregaty-pompowe-i-okres-zimowy-600x300Eksploatacja pomp w firmach budowlanych wymaga przede wszystkim prawidłowej dbałości o nie. Chodzi tutaj o regularną ich konserwację i przeprowadzanie przeglądów. Niemniej ważne jest także prawidłowe utrzymanie pomp w okresie zimowym. Są one wtedy narażone na szczególnie istotne zagrożenia. Najczęściej zaś chodzi o kwestię ich prawidłowego przechowywania. Jeśli więc zadbamy o pomieszczenie w którym jest wystarczająco ciepło, nie trzeba będzie przeprowadzać zbyt skomplikowanych operacji. Jednakże w większości przypadków tak się nie zdarza. Z reguły wygląda to tak, iż utrzymanie pomp w okresie zimowym będzie wymagać od nas prawidłowego przygotowania każdej pompy. Tak, aby wiosną była ona gotowa do dalszej eksploatacji.

Czy utrzymanie pomp w okresie zimowym zawsze wygląda tak samo?

Oczywiście nie zawsze. Wynika to przede wszystkim z faktu tego, iż niektóre pompy będą w trakcie sezonu zimowego regularnie użytkowane. W takich sytuacjach, nie będziemy mieć jakichkolwiek poważniejszych problemów. Pompa w trakcie pracy nie jest raczej narażona na negatywny wpływ niskich temperatur. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się, jeśli pompa ma zostać wyłączona z użytkowania i przechowana do wiosny w magazynie. W takich przypadkach, utrzymanie pomp w sezonie zimowym wymaga prawidłowego przygotowania pompy do magazynowania.

Najważniejsze czynności jakie musimy wykonać przed składowaniem pompy w ujemnych temperaturach, wyglądać będą następująco:

  • Odwodnienie pompy – musimy precyzyjnie pozbyć się całej wody zgromadzonej w pompie. Z reguły będą do tego odpowiednie zawory oraz korki, które pozwalają na prawidłowe odprowadzenie wody z wnętrza pompy.
  • Czyszczenie zewnętrzne – należy starannie oczyścić pompę zewnątrz, ze wszystkich zanieczyszczeń.
  • Smarowanie – w wielu pompach znajdują się ruchome elementy które podlegają okresowej konieczności smarowania. Okres serwisu zimowego jest najlepszym czasem aby dokładnie wszystkie te elementy nasmarować.

W przypadku niektórych pomp ze wspomaganiem próżniowym, poza kwestią odwodnienia, należy także zadbać o pozbycie się wilgoci z komory próżniowej. Aby to osiągnąć, powinniśmy do komory wprowadzić nieduża ilość oleju oraz uruchomić ją na chwilę. Dzięki temu wnętrze komory zostanie natłuszczone, co skutecznie zabezpieczy je przed zamarznięciem.

Podsumowanie

Trzeba więc tutaj pamiętać przede wszystkim o kwestii tego, iż ochrona pomp w zimie będzie wymagać odpowiedniego ich przygotowania. Do każdego rodzaju pomp musimy także podchodzić w inny sposób. Każda pompa będzie bowiem charakteryzować się inną konstrukcja, a co za tym, będzie narażona na inne zagrożenia. Jeśli jednak prawidłowo podejdziemy do wszystkich czynności konserwacyjnych, to każda pompa, nawet składowana przez zimę w bardzo niskich temperaturach, wraz z nastaniem wiosny będzie gotowa do pracy. Oczywiście warto także podkreślić, iż takie serwisowanie pompy znacznie wydłuża jej żywotność, co przecież jest bardzo istotną kwestią w przypadku każdego urządzenia.

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.