Prawidłowy przebieg prac budowlanych zależy od kilku czynników. Oprócz fachowej ekipy budowlanej na placu budowy muszą znaleźć się odpowiednie maszyny oraz pojazdy zajmujące się dowozem materiału.
Jakie są rodzaje transportu maszyn budowlanych?
Ze względu na charakter wykonywanego transportu w budownictwie wyróżnia się transport wewnętrzny oraz zewnętrzny. Pierwszy z nich dotyczy przewozu materiałów oraz konstrukcji budowlanych na terenie placu budowy. Wówczas to auto laweta porusza od składów budowlanych znajdujących się na placu budowy do miejsc, w których wykonywane są roboty inwestycyjne. Natomiast jeśli chodzi o transport zewnętrzny to w tym przypadku jak sama nazwa wskazuje przewóz materiałów budowlanych następuje ze składów bądź magazynów znajdujących się na zewnątrz miejsca budowy.
Większość funkcjonujących na naszym rynku firm transportowych świadczy usługi z zakresu drogowego transportu zewnętrznego.
Często w drogowy transport budowlany zaangażowana jest całodobowa laweta. Wykorzystywana ona jest przede wszystkim w miejscach, gdy na budowę trzeba dowieźć towar rozrzucony po różnych miejscach. Doświadczeni przedstawiciele branży budowlanej uważają, że najbardziej ekonomiczną wersją transportu drogowego jest transport wykorzystywany na niedużych odległościach. Mowa tu o przewożeniu materiałów budowlanych do osiemdziesięciu kilometrów od placu budowy. W takim przypadku nie ma potrzeby dokonywania przeładunków, a krótsza odległość dostarczenia materiałów zmniejsza ryzyko nieterminowej dostawy, co na każdej budowie jest bardzo istotne.
Jakie wyróżniamy rodzaje pojazdów transportowych?
W drogowym transporcie budowlanym biorą udział różnego typu pojazdy, które dzielą się na poszczególne typy. Wyróżniamy szeroki wachlarz pojazdów.
Laweta jest podstawowym urządzeniem służącym do transportowania materiałów budowlanych. Kolejnym rodzajem usług jest transport ciągnikowy, który charakteryzuje się zastosowaniem ciągników z funkcjonalnymi naczepami oraz przyczepami. Bardzo powszechny jest transport samochodowy, który dotyczy użycia pojazdów o dmc powyżej 7 ton z przyczepą. W tej kategorii często używane są też wywrotki samochodowe. Ostatnim rodzajem transportu jest transport terenowy do którego używa się wozów oraz ciągników terenowych poruszających się na kołach pneumatycznych.
Wybierając pojazd do transportu budowlanego warto mieć na uwadze rodzaj przewożonego materiału, odległość na jaką będziemy przewozić ładunek oraz jakie są realne warunki drogowe. Warto wybrać taką firmę transportową, która cieszy się nienaganną opinią. Wówczas to każdy inwestor może być pewien, że potrzebny materiał dotrze na budowę zawsze na czas.