grzejniki ścienneOd dłuższego czasu na rynku technologii grzewczych pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania. W wielu domach już w powszechnym zastosowaniu jest ogrzewanie podłogowe. Pojawiają się także promienniki ciepła, rekuperacja, pompy ciepła. Nowe technologie zdają się systematycznie wypierać przestarzałe grzejniki ścienne. Aczkolwiek w wielu przypadkach w dalszym ciągu będą one bardzo dobrze funkcjonować. Z reguły w budynkach starszych, gdzie cała instalacja grzewcza przystosowana jest właśnie do wykorzystywania grzejników ściennych. Zobaczmy jednak, czy ich stosowanie w budynkach mieszkalnych ma jeszcze jakikolwiek sens? Czy w nowo budowanym domu warto instalować tego typu system ogrzewania?

Jak działają grzejniki ścienne?

Grzejniki ścienne to chyba jedna z prostszych technologii grzewczych. Mogą być żebrowane, żeliwne, płytowe, czy też nawet ze stopów aluwium. W każdym jednak przypadku wygląda to tak samo. Do grzejnika doprowadzony jest czynnik grzewczy, który wypełnia go od góry. Z dołu grzejnika wyprowadzony jest powrót czynnika który oddał już ciepło do pomieszczenia. Tego typu grzejniki ścienne najczęściej współpracują z kotłami CO na paliwa stałe, zarówno z podajnikami, jak i bez podajników. W ich przypadku mamy do czynienia z naturalną cyrkulację powietrza. Ciepłe powietrze nad grzejnikiem unosi się do góry, wypierając stamtąd powietrze zimne. W efekcie w całym pomieszczeniu mamy do czynienia z ruchami powietrza, dzięki którymi pomieszczenie się nagrzewa. Grzejniki ścienne z reguły montowane są pod oknami, gdzie mamy do czynienia z największymi stratami ciepła z pomieszczeń. Tutaj zaś, zapewniają nam natychmiastowe dogrzewanie wychłodzonego przy płaszczyźnie okna powietrza. Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż grzejniki ścienne będą się jeszcze jak najbardziej sprawdzać jako technologia grzewcza. Niemniej jednak w większości nowych domów odchodzi się już od tego rozwiązania.

Wady i zalety zastosowania grzejników ściennych.

Warto sobie także powiedzieć nieco więcej na temat wad i zalet zastosowania grzejników ściennych. Przede wszystkim, największą wadą jest tutaj to, iż przy nieco większym zakresie ogrzewania na ścianie zaraz za i ponad grzejnikiem będą widoczne poczernienia farby. Jest to wynikiem jej palenia się pod wpływem długotrwałego działania wysokiej temperatury prosto z grzejnika. Zaletą natomiast w porównaniu do ogrzewania podłogowego będzie tutaj fakt, iż przy dobrze dobranych grzejnikach nie będziemy mieć tak dużej ilości czynnika grzewczego. Skutkiem tego woda w instalacji rozgrzeje się o wiele szybciej niż w podłogówce. Ostatecznie można powiedzieć, iż grzejniki ścienne wcale nie są rozwiązaniem złym. Na pewno stosunkowo ekonomicznym, aczkolwiek w wielu przypadkach nie będą się sprawdzać. W nowym budownictwie lepiej wykorzystać inne, bardziej nowoczesne technologie grzewcze, dzięki którym możliwe będzie oszczędniejsze i bardziej ekologiczne ogrzewanie naszych domów.

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.