Odwadnianie terenów budowlanych to obecnie bardzo popularne rozwiązanie w sytuacjach kiedy prace tego rodzaju mają być prowadzone w terenie podmokłym, bądź też terenie na którym mamy do czynienia z przeszkadzającym w pracach, zbyt wysokim poziomem wód gruntowych. W tym drugim przypadku proces obniżania poziomu tychże wód odbywa się w dość podobny sposób co odwadnianie terenów podmokłych, toteż możemy je rozpatrywać jednocześnie w tych samych kategoriach. Przede wszystkim trzeba tutaj będzie zwrócić jednak uwagę na sprzęt stosowany podczas tego typu działań, bowiem będziemy mieli do czynienia z bardzo profesjonalnymi systemami do odwodnień, na co dzień raczej rzadko stosowanymi. Przyjrzymy się tutaj głównie systemom igłofiltrowym oraz zasadzie ich działania, celem poszerzenia naszej wiedzy w tym zakresie.
Systemy igłofiltrowe.
Jak już wspomnieliśmy do prowadzenia wszelkiego rodzaju prac przy odwadnianiu terenów podmokłych, bądź tez do obniżania poziomu wód gruntowych, wykorzystywane są systemy igłofiltrowe. W skład całego zestawu wchodzi tutaj odpowiedni agregat pompowy, kolektor ssący, oraz podłączone do kolektora igłofiltry, będące najważniejszą, roboczą częścią zestawu. Są to cienkie rury, zakończone specjalnie przygotowanymi filtrami, poprzez które zasysana jest woda z gleby. Na stronie internetowej iglofiltry.com.pl znajdziemy cały szereg dodatkowych informacji w zakresie tej technologii, wobec czego warto tam także zajrzeć, aby przekonać się jak bardzo nowoczesna, skomplikowana i pożyteczna jest to technologia.
Korzyści płynące z zastosowania igłofiltrów.
Przede wszystkim trzeba tutaj zwrócić szczególną uwagę na to, iż poprzez zastosowanie igłofiltrów, możemy wodę odprowadzać z terenów podmokłych przez cały czas trwania inwestycji budowlanej, co zapewni bezpieczne warunki jej przeprowadzania. Igłofiltry montowane są do gleby, w rozstawie około jednego metra, na głębokości co najmniej o pół metra przekraczającej planowaną głębokość prowadzenia prac ziemnych. Dzięki temu zapewniamy sobie suche podłoże na czas robót, na przykład przy wykonywaniu instalacji wodnokanalizacyjnych. Po zakończonych pracach cały system można zdemontować, bowiem gotowe już elementy kanalizacji nie wymagają stałego osuszania terenu wokoło. Generalnie można więc powiedzieć, iż igłofiltry dają nam tutaj możliwość prowadzenia wielu skomplikowanych prac w terenach podmokłych oraz w terenach o wysokim poziomie wód gruntowych.
Skąd brać igłofiltry?
Jako że jest to technologia stosunkowo młoda raczej jeszcze będzie dość kosztowna, niemniej jednak większość firm realizująca wynajem pomp spalinowych, będzie w stanie zapewnić nam także wynajem igłofiltrów, aczkolwiek trzeba to najpierw dokładnie sprawdzić. Bardzo ważne jest też to, czy zamierzamy tego rodzaju prace prowadzić systematycznie, czy też raczej jest to jednorazowy wyskok, bowiem od tego zależne będzie to, czy wystarczy nam wynajem, cze też o wiele rozsądniej będzie dokonać zakupu maszyny na własność.