projekt domuW polskim budownictwie projekty domów bez garażu nie cieszą zbytnią popularnością. Zazwyczaj garaże są zespolone z bryłą budynku. Czy dom bez garażu ma korzyści? Kto powinien zdecydować się na takie rozwiązanie? Co zrobić, jeżeli po wybudowaniu domu chcielibyśmy jednak posiadać garaż? O tym wszystkim w poniższym artykule.

 

 

Rozmiary działki a garaż

O budowie garażu, jak i jego wielkości decyduje zazwyczaj rozmiar działki. Jeżeli zakupiliśmy małą, a do tego wąską działkę to warto przemyśleć rezygnację z garażu w celu zwiększenia powierzchni domu.

 

 

Kto wybiera projekty domów bez garażu?

Projekty domów bez garażu doskonale nadają się na działki o nietypowych kształtach. W niektórych przypadkach ich wybór wynika z ograniczeń warunków zabudowy zapisanych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.

Oczywiście to także doskonała opcja dla osób nieposiadających samochodu. Wtedy to miejsce przeznaczone na garaż można przekształcić na pokój gościnny, gabinet do pracy czy spiżarnię.

 

 

Projekty domów bez garażu, a oszczędności finansowe

Projekty domów bez garażu warto wziąć pod uwagę ze względów finansowych. Jeżeli nie dysponujemy zbyt dużym budżetem, to trzeba przejrzeć te projekty. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można spożytkować na inny cel, np. lepsze wykończenie wnętrza domu, lepszej jakości materiały na elewację czy aranżację tarasu lub ogrodu.

 

 

A co jeżeli dom bez garażu nie spełni naszych potrzeb?

Jeżeli wybierzemy dom bez garażu i nie będzie on spełniał naszych potrzeb to nie musimy się martwić. Oczywiście można w przyszłości dobudować garaż do budynku, ale są także inne alternatywy. Możemy wybudować wiatę lub garaż wolnostojący jedno- lub dwustanowiskowy. Trzeba pamiętać tylko, że garaż jako osobny budynek na działce powinien komponować się z domem i jego otoczeniem.

Wiata pozwala na niższe koszty budowy, ponieważ nie ponosimy kosztów fundamentu, ścian, bramy garażowej, okien czy ocieplenia. Jednak, co najważniejsze pozwala ona na schronienie naszego samochodu, np. podczas burzy. Zazwyczaj budowana jest ona z drewna konstrukcyjnego. Można ją idealnie wkomponować w naszą działkę. Wtedy zadaszenie warto wykonać z takiego materiału jak dach domu, a kolor drewna dopasować tak, aby ładnie uzupełniał się z jego elewacją.

Drugie rozwiązanie to budowa wolnostojącego garażu, w zależności od potrzeb zawierającego jedno lub dwa stanowiska. Jest ona w szczególności polecana dla posiadaczy wąskich, ale długich działek. Garaż powinien nawiązywać do stylu domu. Jest to także idealne rozwiązanie dla osób chcących oddzielić pomieszczenia mieszkalne od gospodarczych. Taki garaż gwarantuje nieprzedostawanie się zapachu spalin do domu.

Projekty domów bez garażu warto rozważyć na etapie planowania budowy. Jeżeli nawet nie spełnią naszych potrzeb to nic straconego. W przyszłości zainwestujemy w budowę garażu.

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.