skylight-1430471-mUmiejętny dobór okien dachowych do pomieszczeń na poddaszu użytkowym, to jedna z najważniejszych kwestii w zakresie ich efektywnej eksploatacji. Chodzi tutaj przede wszystkim o kwestię tego, aby były to okna o prawidłowo dobranej wielkości. Zbyt małe okna nie zapewnią nam dobrego napływu światła dziennego do pomieszczeń, natomiast zbyt duże, będą kłopotliwe w eksploatacji, a jednocześnie będą wytracać zbyt duże ilości ciepła z domu, co także nie jest wskazane. Dlatego też, powinniśmy tutaj jednak poświęcić odpowiednio dużo czasu na to, aby dobrać okna o prawidłowych rozmiarach, zapewniając sobie jednocześnie komfort ich eksploatacji, oraz prawidłowe nasłonecznienie pomieszczeń na poddaszu użytkowym.

Parametry techniczne okien dachowych.

W pierwszej kolejności, będziemy musieli zwrócić szczególną uwagę na parametry techniczne okien dachowych. Do najważniejszych zaś powinniśmy tutaj bez wątpienia zaliczyć parametry takie, jak:

  • Izolacja akustyczna – będzie wpływać na nasze poczucie komfortu, wytłumiając hałasy zewnętrzne, które mogłyby przedostawać się do wnętrza a tym samym burzyć nasz spokój.
  • Izolacja termiczna – poziom izolacji cieplnej okna
  • Współczynnik przenikalności cieplnej – poziom wytracania ciepła przez okno, określany w watach na metr kwadratowy. Im mniejszy współczynnik przenikalności cieplnej, tym mniej ciepła będziemy wytracać w sezonie zimowym przez powierzchnię okna.

W zasadzie są to trzy najważniejsze parametry techniczne, którymi będziemy się sugerować dobierając okna dachowe, bowiem będą one przekładać się na nasze poczucie komfortu i wygody w swoim własnym domu. Będą także wpływać w wyraźny sposób na koszty eksploatacji budynku w sezonie zimowym, kiedy trzeba będzie pomieszczenia dogrzewać.

Które okna wybrać?

Oczywiście pozostaje jeszcze pytanie ostateczne, które okna wybrać. Otóż okazuje się, iż w zdecydowanej większości przypadków, będziemy musieli zdecydować się na dobór okien bez zbytniego zwracania uwagi na ich koszty. Chodzi tutaj o to, iż dobór okna dachowego nie powinien być realizowany przez wzgląd na koszty zakupu, ale przez wzgląd na jego parametry techniczne. Musimy przecież patrzeć na kwestię tego typu, iż pozorne oszczędności na zakupie okna dachowego, mogą w ciągu kilku najbliższych lat przełożyć się na dość wyraźne straty na przykład na ogrzewaniu, a także na naszym komforcie, czego już nikt z nas nie jest za bardzo w stanie wycenić i przełożyć na pieniądze. Warto tutaj więc poświęcić nieco większą kwotę na zakup odpowiedniej jakości okien dachowych, które zapewnią wytłumienie hałasów i ogranicza straty ciepła z naszego domu, co będzie jednym z kluczowych aspektów naszego komfortu w kolejnych latach eksploatacji budynku z poddaszem użytkowym. Tylko w taki sposób będziemy mogli zapewnić sobie wysoki poziom bezpieczeństwa na każdym kroku, jak również odpowiedni poziom komfortu podczas eksploatacji pomieszczeń na poddaszu użytkowym.

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.