Posadzka betonowa - metody zabezpieczania przed pyleniemPosadzka betonowa to niezwykle trwałe i twarde podłoże. Jednak beton nie jest wieczny i jak większość materiałów wymaga okresowej renowacji. Jednym z najczęściej spotykanych i najbardziej uciążliwych problemów z posadzką betonową jest jej pylenie. Co powoduje powstawanie pyłu? W jaki sposób można zapobiegać pyleniu lub je eliminować? Czy istnieją sprawdzone i naprawdę skuteczne sposoby?

Dlaczego na posadzce betonowej powstaje pył?

Wbrew potocznej opinii pył na posadzce betonowej w magazynie lub obiekcie przemysłowym to wcale nie efekt zakurzenia lub nanoszenie piasku lub innych zanieczyszczeń z zewnątrz. Pył na posadzce powstaje przede wszystkim w wyniku reakcji karbonatyzacji betonu lub migracji soli. Na czym polegają te dwa procesy i co je powoduje?

Proces karbonatyzacji posadzki betonowej

Pod tym skomplikowanym terminem ukrywa się prosta reakcja zawartego w cemencie wodorotlenku wapnia i powszechnie występującego w powietrzu dwutlenku węgla. W wyniku wzajemnego oddziaływania na siebie obu substancji powstaje między innymi węglan wapnia.

Węglan wapnia znajdujący się na powierzchni posadzki betonowej tworzy tak zwane mleczko cementowe. Jest to warstwa luźna, czyli nietrwale związana z pozostałą częścią struktury posadzki betonowej. W związku z tym łatwo ulega uszkodzeniom i wpływa na właściwości mechaniczne i chemiczne całej podłogi.

Proces migracji soli w strukturze posadzki betonowej

Warto pamiętać, że węglan wapnia nie jest jedyną solą występującą w posadzce betonowej. W składzie cementu właściwego oraz kruszyw wykorzystywanych do przygotowania posadzki znajdują się też inne wodorotlenki.

Ze względu na porowatą powierzchnię betonu i jego podatność na zawilgocenie sole te tworzą roztwory wodne. Roztwory te migrują w strukturze posadzki i często poprzez mikropory wydostają się na jej powierzchnię. Po odparowaniu wody na powierzchni posadzki pozostają kryształki soli, które tworzą pył.

Jak poradzić sobie z pyląca posadzką betonową?

Sposoby radzenia sobie z pyleniem posadzki cementowej również można podzielić. Jednak podział ten nie jest ściśle związany z rodzajem pyłu, a z okresem w którym on powstaje.

W przypadku mleczka cementowego, które powstało podczas zacierania nowej posadzki betonowej najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie środków wzmacniających powierzchniowo wylaną posadzkę. Mowa tu o powszechnie dostępnych i stosowanych uszczelniaczach lub impregnatach.

Jeżeli proces pylenia powstaje na posadzce już użytkowanej samo zastosowanie preparatów chemicznych nie jest wystarczające. Dlatego pierwszy etaem procesu konserwacji jest szlifowanie i polerowanie betonu. Działania te mają na celu mechaniczne pozbycie się pyłu i wszystkich luźnych warstw posadzki. Kolejnym etapem jest impregnacja. Posadzki można również zaimpregnować przy użyciu preparatów penetrujących lub powierzchniowych. Można też stosować specjalne nakładki epoksydowe. Jednak niezależnie od zastosowanej metody efektem końcowym powinno być uzyskanie trwałej, równej i estetycznie wyglądającej posadzki przemysłowej.

 

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.