plisy2Plisy, czyli po prostu żaluzje plisowane, to specyficzny rodzaj zasłony okiennej, charakteryzujący się stosunkowo ciekawymi korzyściami w stosunku do rozwiązań takich jak klasyczne żaluzje czy też rolety. Pozwalają nam na nieco więcej swobody, można je montować w oknach o nietypowych kształtach, jak chociażby trójkątnych, trapezowych czy nawet owalnych. Wszędzie tam gdzie nie da się zastosować klasycznych rolet okiennych, z całą pewnością można będzie zastosować plisy. Należy jednak pamiętać, iż tak samo jak w przypadku rolet okiennych, także w przypadku plis, trzeba starannie podejść do kwestii ich wyboru. Od tego bowiem zależeć będzie nasze przyszłe ich użytkowanie, oraz komfort jaki dzięki ich zastosowaniu osiągniemy.

Jak działają plisy?

Jeśli chodzi o kwestię działania to plisy w pewnym sensie przypominają wachlarz. Bardzo dobrze jest to porównanie unaocznione w przypadku okien będących np. fragmentem koła. Jeśli weźmiemy pod uwagę okno w kształcie ćwiartki koła, to plisa zasłaniająca to ono będzie w zasadzie zwykłym wachlarzem. Widać to bardzo dobrze na załączonym obrazie.

Generalnie można więc powiedzieć iż plisy to materiał dopasowany kształtem do kształtu okna, w środku którego prowadzone są cienkie jakby żeberka, umożliwiające łatwe składanie plisy i jej rozkładanie. Dokładnie tak samo jak ma to miejsce w przypadku wachlarzy.

Dobór odpowiednich plis do konkretnych okien.

W przypadku wyboru plis, nie powinniśmy mieć większych trudności w zakresie technicznym. Proste konstrukcje będziemy mogli samodzielnie dobrać, zaś bardziej skomplikowany kształty będą i tak realizowane na zamówienie przez producenta. Problemy pojawiają się jednak w przypadku konieczności doboru kolorów i materiałów z jakich mają być wykonane nasze plisy. Tutaj bowiem najważniejsze jest osiągnięcie odpowiedniego poziomu kontroli nasłonecznienia wnętrz, co przekładać się będzie na komfort panujących wewnątrz warunków. Trzeba więc przede wszystkim określić przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń, co będzie już w pewnym zakresie determinować kolorystykę i materiał plis. Musimy też podjąć decyzję, czy w przypadku pełnego zamknięcia chcemy, aby nasze plisy przepuszczały jakieś światło, czy też mają całkiem zasłaniać słońce.

To wszystko bardzo ważne i istotne kwestie, którym warto poświęcić dużo czasu. Dzięki temu bowiem, będziemy mogli naprawdę prawidłowo dobrać plisy do naszych wnętrz. To z kolei zapewni nam komfortowe i wygodne warunki do codziennego korzystania z domu i pomieszczeń mieszkalnych. Niezależnie od panujących na zewnątrz warunków pogodowych i siły piekącego słońca. Zawsze ustawimy tak nasze zasłony okienne, aby zachować najwyższy poziom komfortu.

Ostatecznie, trzeba także nadmienić, iż jest to rozwiązanie stosunkowo przystępne cenowo. Zakup plisy nie różni się znacząco od zakupu rolety czy też żaluzji. Warto więc przemyśleć takie rozwiązanie, gdyż może podnieść w naszym domu poziom estetyki.

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.