Profesjonalne pędzle budowlane, to narzędzia, które są bardzo często wykorzystywane w wielu firmach, podczas realizacji wielu inwestycji budowlanych. Oczywiście trzeba tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż nie wszystkie pędzle będą wykorzystywane na co dzień. W tym przypadku bowiem znajdzie się grupa pędzli ogólnego przeznaczenia, które możemy zastosować w większości przypadków. Dzięki temu, do podstawowych prac malarskich nie trzeba będzie osobno dobierać jakichkolwiek specjalistycznych pędzli. Przyjrzyjmy się zatem kwestii tego, które pędzle budowlane będą najbardziej podstawowe, a tym samym, które z nich będą wykorzystywane zdecydowanie najczęściej.

Jaki pędzle budowlane są najpopularniejsze?

Wyróżnić możemy pędzle budowlane, stanowią pewną grupę, pędzli podstawowych. Chodzi tutaj o pędzle, które praktycznie w każdej realizacji znajdą jakieś zastosowanie. Warto więc przyjrzeć się im bliżej, aby mieć o tym przynajmniej podstawowe pojęcie.

Rodzaje pędzli budowlanych do zastosowań ogólnych.

  • Pędzel budowlany ławkowiec – pędzle tego typu, to zdecydowanie największe pędzle budowlane ogólnego przeznaczenia. Charakteryzują się długim włosiem i dużymi wymiarami roboczymi, np. 170×70, 200×100. Są to pędzle budowlane, idealne do malowania bardzo dużych powierzchni.
  • Pędzel budowlany angielski – pędzle charakteryzujące się średnia długością włosia. Mają też zdecydowanie mniejsze wymiary niż ławkowce. Bardzo często ich wymiary podawane są także w calach (2 cale – 63mm). Sprawdza się przy wielu zastosowaniach, najczęściej stosowane są przy pracach typowo wykończeniowych.
  • Budowlany pędzel kątowy – cienki pędzel z długa rączką i zakrzywioną końcówką. Sprawdza się przy malowaniu kaloryferów (żebrowych), jak również przy wykańczaniu trudno dostępnych miejsc.
  • Pędzel budowlany okrągły – jest to bardzo uniwersalny pędzel o średnicach w przedziale 20-100mm. Jego największą zaletą jest stosunkowo duża wszechstronność. Sprawdzi się zarówno przy malowaniu większych powierzchni, jak i przy precyzyjnym wykańczaniu narożników, do których trudno dostać się pędzlem płaskim.
  • Pędzel budowlany owalny – pędzle budowlane specjalistyczne, łączące w sobie zalety pędzli płaskich i okrągłych. Sprawdzają się zarówno przy malowaniu większych powierzchni, jak i przy odcinaniu kolorów

Są to oczywiście jedynie najbardziej popularne pędzle budowlane, z którymi będziemy mieć styczność na co dzień. Ogólnie wyróżnić można jeszcze większą ich ilość. Są to jednak pędzle na tyle specjalistyczne i rzadko stosowane, iż większość pracowników firm budowlanych, nie będzie mieć większych szans w swojej karierze, aby się z ich zastosowaniem spotkać.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż pędzle budowlane, rzeczywiście występują w wielu różnych kształtach a tym samym, są też o różnym przeznaczeniu. Dobre rozeznanie wśród wszystkich ich typów oraz przeznaczenia będzie tutaj kluczową kwestią, jeśli chcemy umiejętnie dobierać pędzle do konkretnych zastosowań budowlanych.

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.