pompa ciepłaPoszukiwanie alternatywnych rozwiązań w zakresie ogrzewania naszych domów jednorodzinnych to bardzo ważna kwestia. W końcu musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż dalsze spalanie węgla kamiennego w przydomowych kotłowniach, nie służy nikomu. Może jest to co prawda opcją przystępną cenowo, jednakże nie uwzględniamy tutaj kosztów zdrowotnych poniesionych zarówno przez nas, jak i przez przyszłe pokolenia, które będą zmuszone do życia w zanieczyszczonym środowisku. Jednym z rozwiązaniem może się okazać ogrzewaniu domu pompą ciepła, które w wielu przypadkach okazują się być rozwiązaniami niezwykle wydajnymi i przystępnymi cenowo. Oczywiście należy pamiętać, iż pompy ciepła nie będą sprawdzać się w każdych warunkach, toteż każdorazowo musimy starannie przeanalizować możliwość zastosowania tego typu rozwiązania grzewczego.

Czy ogrzewanie domu pompą ciepła jest kosztowne?

To jest oczywiście zależne od wielu czynników. Jak już wspomnieliśmy, w niektórych przypadkach, może się nawet okazać, iż jest absolutnie nieopłacalne. Tak to wygląda w przypadku starych budynków o niskim lub zerowym poziomie izolacji oraz ocieplenia. W tego typu sytuacjach, w pierwszej kolejności należy przemyśleć kwestie termomodernizacji budynku, a dopiero zastanawiać się nad zastosowaniem danego rozwiązania grzewczego. Jeśli jednak posiadamy dom jednorodzinny stosunkowo nowy, ocieplony i dobrze izolowany, to z całą pewnością pompa ciepła będzie rozwiązaniem korzystnym, wydajnym i ekonomicznym. Co zaś najważniejsze, w pełni ekologicznym. Choć wielu twierdzi przeciwnie, utrzymując, iż do pomp ciepła potrzebny jest prąd elektryczny, a ten jest uzyskiwany ze spalania nie ekologicznego węgla. To w pewnym sensie prawda. Jednakże, elektrownie posiadają stosowne filtry wychwytujące mnóstwo zanieczyszczeń, które wydostają się z kominów przydomowych kotłowni. Poza tym udział OZE w całkowitym wolumenie energetycznym stale wzrasta więc w dużym zakresie będziemy wykorzystywać zieloną energię elektryczną. Do tego możemy jeszcze zainwestować w panele fotowoltaiczne czy też elektrownię wiatrową i w dużym zakresie uniezależnić się od kosztów energii elektrycznej.

Instalacja pompy ciepła w budynku jednorodzinnym.

Aby przeprowadzić tego typu inwestycję, w pierwszej kolejności trzeba będzie przeprowadzić analizę zapotrzebowania energetycznego naszego budynku. Nowe budynki będą posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej, więc będzie to dla nas dokument wiążący podczas wyboru pompy ciepła. Następnie, w zgodzie z pozyskanymi informacjami musimy dobrać takie rozwiązanie, które pozwoli nam skutecznie dostarczać ciepło do wnętrz mieszkalnych naszego domu przy jak najniższych kosztach eksploatacji.

W przypadku dobrze ocielonego i izolowanego budynku będą to koszty wręcz znikome. Musimy więc znaleźć odpowiednie oferty na pompy ciepła w Andrychowie i wybrać modele spełniające nasze oczekiwania oraz wymagania. Ostatecznie pozostanie nam jedynie wybór dobrego instalatora, który zadba o prawidłowe podłączenie całej instalacji. Potem będziemy mogli cieszyć się ekologicznym ogrzewaniem domu pompą ciepła.

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.