Budowa domu wymaga od inwestora podejmowania szeregu trudnych decyzji. Jedną z nich jest konieczność wyklarowania, jaki rodzaj ogrzewania będzie najlepszy. Pompy ciepła w domach jednorodzinnych to jedno z nowszych rozwiązań, które szturmem zdobywają popularność wśród Polaków budujących swoje domy.

Jak działają pompy ciepła?

Instalacja grzewcza oparta o działanie pompy ciepła nie wymaga korzystania z paliw stałych. Pompy ciepła pomorskie to urządzenia grzewcze, które pozyskują energię wyprodukowaną w sposób naturalny, drzemiącą w gruncie, w wodzie podziemnej (pompa ciepła gruntowa) lub nawet w powietrzu (pompa ciepła powietrzna). Ogrzewanie domu pompą ciepła odbywa się więc bez wytwarzania kurzu, spalin, toksycznego dymu, ani hałasu. Poza oczywistymi względami ekologicznymi, pompy ciepła dają nam jeszcze jedną korzyść. Domy wyposażony w system ogrzewania oparty na nich nie potrzebuje kotłowni. Dla tych, którym zależy na budowie ergonomicznego domu na małej działce, na której nie uwzględniono też tworzenia podpiwniczenia dla budynku, jest to nie lada gratka.

Pompy ciepła tylko do budynków energooszczędnych

Aby jednak wprowadzić całą instalację w ruch, konieczne jest korzystanie z energii elektrycznej (lub, w niektórych przypadkach, z energii gazowej). Dodatkowa energia potrzebna jest do transportowania energii w takiej ilości, która jest zgodna z zapotrzebowaniem. Dostosowanie budynku starszego typu do ogrzewania go pompą ciepła wymaga dobrego docieplenia, a także dostosowania go do standardów budownictwa energooszczędnego. Ze względu na to, że nastręcza to trudności dla gotowych inwestycji, o pompie ciepła warto pomyśleć już na etapie planowania budowy. Instalacja pompy ciepła w budynkach o wysokim współczynniku uciekania ciepła może powodować, że pompa nie będzie działała zgodnie ze swoimi możliwościami, a cały system grzewczy straci wydajność. O tym, jak ważna jest dobra izolacyjność budynku, mówi nam również doświadczenie konstruktorów tego typu ogrzewania. Specjaliści ci twierdzą jednoznacznie, że moc urządzenia powinna być dobierana nie do kubatury ogrzewanych pomieszczeń, ale do tego, jakie parametry przewodzenia ciepła mają materiały użyte do budowy domu.

Pompy ciepła pomorskie z niskotemperaturowym systemem grzewczym

Kolejnym istotnym elementem związanym z działaniem pomp ciepła jest dostosowanie ich do typu instalacji grzewczej w domu. Niestety, pompy ciepła nie będą dobrze współgrały z tradycyjnymi grzejnikami, których działanie opiera się na krążeniu wysokiej temperatury w systemie. Pompy ciepła dedykowane są do domów z ogrzewaniem podłogowym.

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.