prace malarskie w domuPrzeprowadzanie jakichkolwiek prac remontowych, w zdecydowanej większości przypadków polegać będzie od odnowieniu powierzchni ścian. Trzeba tutaj sprawdzić stan nawierzchni ściennej, uzupełnić ubytki i na nowo je pomalować. Oczywiście odświeżenie ścian nie jest takie proste, jak to przedstawiliśmy. To tylko poglądowy opis, który należy jeszcze bardziej starannie rozwinąć. Do przeprowadzenia tego typu prac niezbędne będą odpowiednie narzędzia i akcesoria malarskie. Wszelkiego rodzaju szczotki, pędzle, wałki, taśmy i folie malarskie, jak również szpachle oraz kostki do szlifowania gładzi. Zobaczmy wobec tego, jak należy przeprowadzać odświeżenie ścian w swoim własnym domu, bez konieczności zatrudniania profesjonalnego malarza.

Aby odświeżenie ścian przeprowadzić prawidłowo, należy się przygotować.

Bez odpowiedniego przygotowania się do przeprowadzenia prac związanych z odświeżaniem ścian, nie będzie możliwe przeprowadzenie tego typu robót. Trzeba tutaj zadbać o odpowiednie zabezpieczenie pomieszczenia oraz o wyniesienie wszystkich mebli. W tym celu stosujemy:

  • Folię malarską – do zabezpieczenia podłogi oraz ewentualnie większych mebli, których nie byliśmy w stanie wynieść z pomieszczenia
  • Taśmę malarską – do zabezpieczenia ram okiennych oraz drzwiowych.

Po wyniesieniu mebli, oraz zabezpieczeniu podłóg oraz ram okiennych i drzwiowych, trzeba będzie sprawdzić stan techniczny obecnych powłok malarskich na ścianach. Jeśli stwierdzimy, iż na ścianach znajduje się 5-6 warstw farby, trzeba będzie niestety ją usunąć do gołego tynku. W tym celu stosujemy szpachelkę, którą zdrapujemy farbę uprzednio obficie namoczoną wodą. Następnie należy odczekać aż ściana wyschnie i przeprowadzić uzupełnianie ubytków przy pomocy gładzi gipsowej. Ostatecznie szlifujemy uzupełnione ubytki kostką do szlifowania oraz przeprowadzamy gruntowanie. Pamiętajmy, iż bez gruntowania, odświeżenie ścian nie przyniesie odpowiednich efektów. Jest to proces zapewniający wyrównanie chłonności podłoża, dzięki czemu farba będzie równo wysychać a jej kolorystyka będzie taka sama na całej powierzchni.

Niezbędne narzędzia do prac malarskich.

Ostatecznie pozostanie nam już tylko właściwe odświeżanie ścian, przy zastosowaniu niezbędnych narzędzi malarskich. Tutaj potrzebne nam będą wszelkiego rodzaju wałki, szczotki, oraz pędzle malarskie. W pierwszej jednakże kolejności, musimy je starannie wybrać. Trzeba tutaj pamiętać, iż w każdym przypadku produkcja pędzli przebiegać będzie inaczej, z zastosowaniem innych technologii oraz materiałów. Skutkiem tego, pędzle od poszczególnych producentów będą się od siebie dość znacznie różnić, pod wieloma względami. Trzeba tutaj starannie dobrać takie narzędzia, które pozwolą nam na przeprowadzenie prac malarskich w sposób wygodny i wydajny.

Samo odświeżenie ścian nie jest już niczym aż tak bardzo wymagającym. Przebieg malowania ścian można sobie zobaczyć na przykład na wielu filmach instruktarzowych na YouTube. Takie podejście na pewno sporo ułatwi, bowiem nie ma, jak to po prostu zobaczyć coś na własne oczy.

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.