Od czego zacząć budowę – od wyboru projektu czy od zakupu działki

Często zadawane pytanie dotyczy tego czy najpierw kupić działkę czy wybrać projekt domu. Łatwo znaleźć entuzjastów zarówno jednego jak i drugiego rozwiązania. Naszym subiektywnym zdaniem bardzo często najpierw kupowana jest działka a dopiero w drugim kroku jest wybierany projekt (czasami nawet kilka lat po zakupie działki). Czy taką sytuację można uznać za błąd i powinniśmy najpierw skupić się na wyborze projektu?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż każdy może mieć swoje zdanie. Natomiast my rekomendujemy naszym czytelnikom by wybór projektu raczej był pierwszy w kolejności. Powód jest w miarę oczywisty, otóż może się okazać, że ze względu na wymogi formalno-prawne takie jak miejscowy plan zabudowy lub ze względów technicznych (np. za mała działka lub za słaba jakość gruntu) nie będziesz mógł rozpocząć budowy.

Plan Miejscowy lub Warunki Zabudowy to dokumenty które definiują wiele różnych wymogów jakie musi spełnić budynek. Często spotykane wymogi to między innymi odpowiednia geometria dachu, dopuszczalna wysokość, szerokość elewacji frontowej oraz tak zwany typ zabudowy. To oczywiście tylko kilka przykładów, bo wymogów może być znacznie więcej.

Nawet do wyjątkowo nieprzychylnego planu zabudowy da się jakoś dostosować, natomiast wyjątkowo duży kłopot może być, gdy na zakupionej działce nie będzie możliwości podłączenia do kanalizacji sanitarnej (konieczność zainwestowania z zbiornik na nieczystości) lub sieci wodociągowej (konieczność zainwestowania w studnie). Oba przypadki co prawda nie sprawiają, że nie ma możliwości wybudowania domu na zakupionej działce, jednak trzeba mieć na uwadze, że koszt całej inwestycji bardzo wyraźnie rośnie. Dlatego najlepiej jeszcze przed zakupieniem działki podjąć współpracę z biurem projektowym, które wesprze nas w dopasowaniu działki do projektu domu oraz przejmie od nas kłopotliwą listę zadań którą można by nazwać „budowa domu formalności”. Zaznaczamy, że wybór projektu nie oznacza konieczności jego zakupu. Najpierw wstępnie wybierz projekt domu, w którym chcesz zamieszkać, upewnij się, że budowa domu na wybranej działki jest możliwa, zakup działkę, a następnie kup projekt katalogowy lub zacznij pracę nad projektem indywidualnym.

Jeśli poszukujesz merytorycznych materiałów dotyczących wybrania projektu domu i odpowiedniego wyboru działki to warto zajrzeć https:/blog.poradnik-budowlany.com/ . Znajdziesz tam blog i poradnik zawierający praktyczne porady opisane przystępnym językiem.

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.