Technologie stosowane w zakresie ogrzewania naszych domów i mieszkań, stale ulegają innowacjom. Pojawiają się nowe rozwiązania, gwarantujące nam większą efektywność grzewczą. Nowe kotły grzewcze na różne rodzaju paliw. Nowe systemy grzewcze, które coraz sprawniej wykorzystują dostarczaną energię cieplną do ogrzewania naszych pomieszczeń mieszkalnych. Jednym słowem mamy do czynienia z wyraźnym postępem technologicznym. Dzięki temu też, możemy cieszyć się ograniczeniem nie tylko kosztów ogrzewania, ale także zanieczyszczeń środowiska, generowanych właśnie przez ogrzewanie naszych domów i mieszkań. Jednym z takich rozwiązań jest ogrzewanie kanałowe, któremu warto przyjrzeć się nieco wnikliwiej.
Jak działa ogrzewanie kanałowe?
W tym rozwiązaniu technologicznym, tradycyjne grzejniki ścienne, zastąpione zostały przez grzejniki kanałowe. Są to grzejniki, montowane bezpośrednio w podłodze, gdzie doprowadzone są zasilanie oraz powrót czynnika grzewczego z kotła. Tutaj następuje ogrzanie powietrza, przy czym jego ruch nie jest powodowany konwekcją, a wymuszony poprzez zastosowany wentylator. Są to oczywiście energooszczędne, ciche w pracy, wentylatory, które zapewniają komfortowe warunki w domu. Ich zastosowanie wpływa na zwiększenie komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Przede wszystkim przez wzgląd na fakt, iż ciepłe powietrze będzie rozprowadzane zawsze z taką samą intensywnością. Niezależnie od tego, jaką temperaturę czynnika grzewczego ustalimy na kotle. W przypadku zaś grzejników ściennych, mamy do czynienia z konwekcyjnym rozprowadzaniem ciepła. Tak więc, im większa temperatura, tym szybszy ruch powietrza i lepsza jego dystrybucja.
Możemy więc już tutaj powiedzieć, iż ogrzewanie kanałowe dostarcza nam wyższy poziom komfortu, co powinno być dla nas jednym z ważniejszych aspektów.
Montaż ogrzewania kanałowego.
Aby zamontować w swoim domu ogrzewanie kanałowe, koniecznością będzie możliwość wycięcia kanałów w podłodze na głębokość do 10 cm. Taką bowiem grubością charakteryzują się grzejniki kanałowe. Do tak przygotowanych kanałów, należy doprowadzić rury z czynnikiem grzewczym. W zasadzie prace związane z montażem ogrzewania kanałowego SA na tyle proste, iż nie powinno być większych trudności przy przechodzeniu z ogrzewania ściennego.
Górna część grzejnika kanałowego montujemy idealnie w płaszczyźnie podłogi. Ostatecznie zostaje ona jeszcze przykryta specjalną maskownicą. Może ona być wykonana w różnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu nie będziemy mieć trudności z dopasowaniem ich do estetyki wystroju wnętrz. Generalnie rzecz wiec biorąc, ogrzewanie kanałowe jest rozwiązaniem efektywnym, komfortowym i stosunkowo prostym we wdrożeniu. Nawet w przypadku przechodzenia z ogrzewania ściennego, nie powinno być zbyt wielu trudności z przerobieniem instalacji.