Rozwiązania zapewniające nam lepsze wykorzystanie energii cieplnej, podnoszące komfort ogrzewania naszych domów, to bardzo istotny element współczesnego podejścia do ogrzewnictwa. Chodzi tutaj w końcu o to, abyśmy zużywali jak najmniejsze ilości materiałów opałowych do produkcji energii cieplnej. Jednym z rozwiązań, które bardzo dobrze się sprawdza w zastępstwie za standardowe ogrzewanie ścienne jest ogrzewanie kanałowe. W tym przypadku, trzeba będzie co prawda wykonać pewne przeróbki całej instalacji, jak również zamontować nowe grzejniki w podłogach. Jest to jednak stosunkowo proste do realizacji, wobec czego warto przemyśleć możliwość wdrożenia ogrzewania kanałowego także w swoim domu jednorodzinnym.
Kiedy można wdrożyć ogrzewanie kanałowe?
Okazuje się też, iż nie zawsze będziemy mogli wdrożyć w istniejących budynkach ogrzewanie kanałowe. Jest to bowiem technologia o pewnych wymaganiach. Najbardziej istotną kwestią jest możliwość montażu samych grzejników kanałowych, które należy wpuścić w podłogę. Aby było to możliwe podłoga powinna charakteryzować się taką grubością, aby możliwe było wycięcie kanałów o głębokości do 10 cm, bez naruszenia jej struktury. W przypadku bardziej wiekowych budynków, może to być więc utrudnione. Szczególnie jeśli są to budynku podpiwniczone, a grubość stropu nie należy do największych. Nowsze budynki jednakże charakteryzują się już wystarczającą grubością stropów, aby możliwe było wycięcie odpowiednich kanałów. Doprowadzenie zaś zasilania i powrotu czynnika grzewczego już nie jest takie wymagające. Wystarczy tutaj kilka nowych rurek i przeróbek gotowej instalacji rozprowadzającej i problem będzie absolutnie z głowy. Trzeba więc pamiętać, iż nie zawsze i nie w każdych warunkach będziemy mogli wdrożyć ogrzewanie kanałowe w naszych domach jednorodzinnych.
Korzyści płynące z zastosowanie ogrzewania kanałowego.
Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż wdrożenia ogrzewania kanałowego w miejsce standardowych już grzejników ściennych będzie nieść za sobą określone korzyści. Przede wszystkim zyskamy na komforcie cieplnym, bowiem rozgrzewanie pomieszczeń będzie realizowane o wiele lepiej, sprawniej i szybciej. Tutaj mamy do czynienia z wymuszonym obiegiem powietrza, poprzez zastosowany w grzejnikach kanałowych wentylator. Jest on oczywiście cichy i oszczędny, aby nie powodować dodatkowych kosztów i nie obniżać naszego komfortu. Zimne powietrze jest zaciągane dołem grzejnika, a następnie poprzez wentylator wymuszony jest jego obieg ku górze przez część grzewczą. W porównaniu do grzejników ściennych, gdzie obieg wynika z konwekcji, będziemy mieć więc do czynienia z lepszymi parametrami pracy. Będą one bardziej stabilne, niezależnie od tego, jaką temperaturę czynnika grzewczego będziemy doprowadzać do grzejników. Jest to więc bardzo korzystne przede wszystkim ze względu na poziom komfortu grzewczego w naszych pomieszczeniach mieszkalnych.