
Close up of Modern row houses with solar panels, brown bricks and red roof tiles in neoclassical style in Groningen Netherlands
Nasza wiedza o ekologicznych rozwiązanych związanych z pozyskiwaniem naturalnej energii dla gospodarstw domowych rośnie. Mimo to wiele osób nadal zamiennie używa pojęć kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. Jednak różnice między tymi rozwiązaniami są duże. W tym artykule przedstawiamy w 3 punktach najważniejsze rozbieżności między podanymi narzędziami.
1. Co uzyskujemy przez podane rozwiązania?
Wybierając do swojego domu kolektory słoneczne, możemy liczyć tylko na wypracowanie przez nie ciepłej wody użytkowej. Mechanizm, który w nich działa umożliwia bowiem pozyskanie z promieni słonecznych ciepła, które ogrzewa wodę lub specjalny, niezamarzający płyn. W konsekwencji z kranów płynie nam ciepła woda. Panele fotowoltaiczne mają o wiele większe zastosowanie. Instalacja jest w stanie wytworzyć energię elektryczną, którą możemy użyć na różne sposoby. Najczęściej zaspokaja ona potrzeby związane z wykorzystaniem prądu przez członków rodziny, ogrzewanie pomieszczeń oraz podgrzewanie wody w sytuacji, kiedy korzystamy z bojlera elektronicznego. Uzyskana energia może też całkowicie wykluczyć użytkowanie gazu, jeśli w mieszkaniu używamy płyty indukcyjnej zamiast gazowej. Jest to najważniejsza różnica między systemami. Jest ich jednak jeszcze kilka.
2. Metoda instalacji
Kolektory słoneczne możemy aplikować tylko i wyłącznie na dachach. Muszą znaleźć się minimum 3 metry nad ziemią. Ogranicza to możliwości inwestorów w kwestii wielkości konstrukcji. Fotowoltaikę można instalować w dowolnym miejscu. Jeśli mamy dużą działkę i chcemy ją wykorzystać, nie stanowi to żadnego problemu. To właśnie z tego powodu powstaje coraz więcej farm słonecznych, które wykorzystują opisywany system.
3. Co zrobić z nadmiarem energii?
Jeśli w słoneczny dzień wyprodukujemy więcej ciepła, niż jest nam potrzebne do ogrzania wody, niestety nadmiar ten zostanie utracony. Nie jesteśmy w stanie magazynować energii, która powstała na skutek działania słońca. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku paneli. Istnieją dwie opcje do wyboru. Jeśli nie mamy dostępu do sieci, a chcemy być niezależni energetycznie, możemy skorzystać z akumulatorów, które gromadzą energię. W przypadku dostępu do łącza wyprodukowaną nadwyżkę latem oddajemy do sieci. Natomiast zimą, kiedy produkcja jest mniejsza, a zapotrzebowanie większe odbieramy swój prąd. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku jego ilość zostaje zmniejszona o 20 procent.
Te trzy najważniejsze różnice między systemami w jasny sposób pokazują, że nie należy używać podanych nazw zamiennie. Są to dwa całkiem różne systemy, których jedynym wspólnym mianownikiem jest uzyskiwanie energii ze słońca.