elewacja z piaskowcaElewacja każdego domu, każdego budynku, odgrywa w nim niesamowicie istotną rolę. Przede wszystkim jest podstawowym zabezpieczeniem murów przed wilgocią, ale także zapewnia lepsze zatrzymywanie ciepła wewnątrz murów, oraz stanowi swego rodzaju zewnętrzną ozdobę budynku. Warto tutaj więc zastanowić się na materiałem z jakiego zostanie ona wykonana, aby zapewnić maksymalnie wysoki poziom estetyki, trwałości oraz izolacji. Jednym z rozwiązań, które może nie należą na najtańszych, ale za to z cała pewnością najlepszych, jest zastosowanie naturalnego kamienia, czyli piaskowca, który posiada liczne zalety, o których postaramy się opowiedzieć nieco niżej. Zapraszamy więc do lektury wszystkich zainteresowanych nieco szerzej tematyką elewacji oraz zalet jej wykonania z kamienia naturalnego.

Podstawowe funkcje elewacji.

Zanim jednak przejdziemy do kwestii zalet kamiennej elewacji, przyjrzyjmy się nieco bliżej podstawowym funkcjom każdej elewacji, aby móc w tym szczególnym przypadku określić, czy elewacja kamienna jest rzeczywiście dobrym rozwiązaniem. Podstawowe funkcje każdej elewacji to przede wszystkim:

  • Funkcja estetyczna – elewacja zawsze będzie tym, co najbardziej widoczne z zewnątrz, a więc dobra elewacja podnosi prestiż domu w otoczeniu
  • Funkcja izolacyjna – elewacja ma także za zadaniem zabezpieczyć wnętrze naszego domu przed utrata ciepła (izolacja termiczna), oraz przed przedostawaniem się do wnętrza pomieszczeń hałasów z zewnątrz (izolacja akustyczna)
  • Funkcja zabezpieczająca – dobrze przygotowana izolacja , będzie także w stanie zabezpieczyć mury przed pochłanianiem wilgoci pochodzącej z zewnątrz, a to w dość wyraźny sposób wydłuży ich żywotność, dzięki czemu, dom będzie przez dłuższy czas w bardzo dobrym stanie w kwestii murów.

Zalety elewacji kamiennej.

Jeśli chodzi zaś o zalety samej elewacji kamiennej, to trzeba tutaj przede wszystkim wyszczególnić:

  • Wysoki poziom trwałości
  • Dobry poziom izolacji termicznej i akustycznej
  • Doskonałe zabezpieczenie przed wilgocią
  • Niesamowite wręcz walory estetyczne

Jak więc widać trwała kamienna elewacja domu niesie za sobą stosunkowo spore zalety, aczkolwiek trzeba będzie liczyć się z koniecznością poniesienia stosunkowo sporych wydatków związanych z wykonaniem takiej elewacji. Trzeba przecież pozyskać dość kosztowne płyty z piaskowca, które następnie będą przyklejane na mury budynku, na specjalnej zaprawie klejowej. Tutaj warto zastosować dodatkowe warstwy folii izolacyjnych, aby jeszcze bardziej wzmocnić funkcję izolacyjną elewacji. Niemniej jednak sam kamień w zupełności powinien być rozwiązaniem wystarczającym, zapewniającym bardzo dobre parametry techniczne oraz niesamowity wręcz poziom estetyczny, a to zawsze warte jest nawet nieco wyższych inwestycji, szczególnie w przypadku, kiedy dysponujemy nieco większym zapasem gotówki.

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.