pol_pm_Przecinarka-plazmowa-Lincoln-Electric-Tomahawk-R-1538-1971_1Jakość i przyjemność wykonywanej pracy w dużej mierze zależy od urządzeń, jakie się do niej wykorzystuje. W cięciu metalu bardzo przydatna jest przecinarka plazmowa. Zyskuje ona coraz większą popularność i uznanie, a tym samym jest wykorzystywana w regularnych działaniach przez coraz większą ilość osób. Funkcjonalność przecinarki plazmowej nie dotyczy tylko jednej dziedziny, dlatego z urządzeniem tym można się spotkać w przedsiębiorstwach realizujących zupełnie odmienne cele i zadania.

Indywidualny wybór urządzenia do danych warunków

Osiągnięcie tak wysokiego poziomu pracy i zadowolenie z niego oraz właściwe realizacje zadań zależą od odpowiedniego wyboru przecinarki plazmowej. Konieczne jest przeanalizowanie sytuacji i działań przedsiębiorstwa, w szczególności samych warunków, w jakich urządzenie będzie przeanalizowanie. Każde urządzenie nie jest bowiem identyczne, różnią się one poszczególnymi parametrami, a zatem istnieją rozmaite rekomendacje co do ostatecznego wyboru. Przede wszystkim należy się zastanowić jaki jest rodzaj metali oraz jakiej są one grubości. W zależności od tego, co dokładnie będzie się chciało ciąć, wybiera się odpowiedniego do tych danych urządzenia. Przy każdej przecinarce plazmowej są podane informacje odnośnie maksymalnej grubości metali, które mogą być cięte przy użyciu danego urządzenia. Próba przecięcia produktu grubszego, niż jest to zawarte w rekomendacjach, z pewnością zakończy się niepowodzeniem, a bardzo możliwe jest nawet, że doprowadzi to do uszkodzenia sprzętu. Zdarza się, że podana jest jedyne grubość obowiązująca wobec stali węglowej. Jeśli tnie się elementy aluminiowe, można się tym sugerować, gdyż obowiązują tutaj podobne warunki. Jednak w przypadku działań na stopowej stali, to tutaj trzeba zmniejszyć dopuszczalną maksymalną wielkość grubości o jedną trzecią.

Drugi istotny parametr urządzenia

Istotnym parametrem, jakim wyróżnia się przecinarka plazmowa, jest także prędkość cięcia. Określa ona wydajność danego urządzenia, i przekłada się bezpośrednio na to, ile maksymalnie elementów metalowych można będzie przeciąć w określonym czasie. Przy oszacowaniu faktycznej wydajności cięcia, należy jeszcze dodatkowo wziąć pod uwagę grubość materiału, który będzie się poddawało operacji. Często stosowanym wskaźnikiem jest wykres ilustrujący prędkość dla poszczególnych grubości metalu – można wtedy łatwo znaleźć informację o tym, jak szybko dana przecinarka plazmowa będzie w stanie pociąć te grubości, które dla danego przedsiębiorstwa są najbardziej interesujące.

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.