Niemal każdy z nas kiedyś marzył o domu z kominkiem. Widok palącego się w nim ognia dodaje energii i relaksuje. Jest również źródłem ciepła. Zobacz jaki kominek będzie najlepszy dla ciebie.

Kominek z wkładem czy bez wkładu?

Kominek w domu to ciepło i niepowtarzalna atmosfera. Kominek idealnie sprawdzi się w przejściowych porach roku, kiedy za jego pośrednictwem można ogrzać pomieszczenie. Przed wyborem kominka upewnij się, że posiadasz przewód kominowy o odpowiednich rozmiarach oraz dopływ powietrza do paleniska. Tradycyjne kominki są otwarte i posiadają wmurowane palenisko. W takiej wersji tylko 20 proc. ciepła będzie trafiać do pomieszczenia. Jeśli chcesz zatrzymać nawet 80 proc. ciepła w domu, lepszym wyborem będzie kominek z wkładem. Jeśli kominek ma ogrzać większą ilość pomieszczeń, zaplanuj instalacje z systemem dystrybucji gorącego powietrza DGB.

Wkłady kominkowe zbudowane są z odpornych materiałów. Odlewane są z żeliwa lub zbudowane są ze stali nierdzewnej z szamotowymi okładzinami. Kominki z płaszczem wodnym połączyć można ze źródłem centralnego ogrzewania, dzięki czemu staną się podstawowym źródłem ogrzewania całego domu. Przy wyborze mocy wkładu kominkowego weź pod uwagę powierzchnie do ogrzania, a także izolacje budynku. 1 kW mocy kominka ogrzewa około 10m2 powierzchni.

Przy wyborze zwróć też uwagę na obudowę kominka. Do każdego wkładu wybrać możesz różnorodne formy i style obudowy. Zamiast kominka, zdecydować się możesz na piec popularnie zwany kozą. Piece są łatwiejsze w montażu, nie wymagają murowanej obudowy i zajmują mniej miejsca niż tradycyjne kominki. Piece zbudowane są z opornych materiałów: żeliwa lub stali. Można również znaleźć, piec z ceramicznych kafli.

Rodzaj opału – nasz wiele opcji

Jeśli wybrałeś kominek, musisz przemyśleć, czym będziesz w nim palił. Najlepsze będzie suche drewno liściaste. Do palenia nie nadaje się drzewo iglaste. Zawiera ono dużo żywic, które szybko zanieczyszczą komin i palenisko. W kominku możesz również palić brykietem z wiórów drzewnych lub brykietem z węgla brunatnego. Tego rodzaju materiał sprawia, że dłużej pozostają czyste kominki i kominy. Kraków, Opole Rzeszów czy Warszawa – w każdym zakątku znajdziesz rozwiązanie pasujące do twojego domu.

Biokominek to tez ciekawe rozwiązanie

Jeżeli chcesz cieszyć oko widokiem palącego się kominka, a w swoim domu nie masz możliwości instalacji, z pomocą przychodzą biokominki. Biokominki nie wymagają instalacji kominowej. Do palenia wykorzystują płynne biopaliwa niewydzielające dymu ani zapachu. Kominki tego rodzaju można łatwo zamontować i przenosić. Stanowią zarówno piękną ozdobę, jak i wydajne źródło ciepła.

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.