
Hodowla zwierząt gospodarczych stawia przed właścicielami wiele wyzwań! Jedne będą związane z przygotowaniem gospodarstwa, jako odpowiedniego miejsca dla inwentarza, inne z codziennymi zadaniami związanymi już z samą hodowlą. W dzisiejszym artykule zajmiemy się w szczególności tą pierwszą kwestią, jednak trzeba wiedzieć, że przecież odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni hodowli będzie miało realny wpływ na codzienne zadania związane np. z utrzymaniem higieny na takim terenie. Jaką halę do hodowli drobiu wybrać? – właśnie na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.
Porady dla właścicieli ferm drobiu
Właśnie dlatego dobrze wybrać nowoczesny budynek inwentarski, który z jednej strony ułatwi pracę, a z drugiej spełni wszystkie wymogi, które obecnie stawia się przed hodowcami. Warto aby ferma drobiu była także opłacalna, a tutaj na jej rentowność przekłada się już bardzo wiele czynników! Począwszy od zapewniania właściwych warunków do rozwoju, poprzez dostarczaną paszę, aż ograniczenie zachorowalności inwentarzu. Trzeba wiedzieć, że każdy z wymienionych czynników jest powiązany z procesem hodowli, a ten silnie uzależniony od hali do hodowli.
Odpowiednia hala do hodowli drobiu – cechy
No właśnie – czym powinna charakteryzować się dobra hala do hodowli drobiu? Po pierwsze powinna być odpowiednich rozmiarów. Wszystkie pomieszczenia przeznaczone do chowu drobiu muszą mieć rozmiary obliczone na ilość hodowanych osobników. Wiele osób zapewne nie wyobraża sobie ogromu takiego przedsięwzięcia, ale utrzymanie odpowiedniej higieny w takim miejscu nie jest łatwe. To właśnie dlatego ferma kurcząt musi być wyposażona w odpowiednie systemy, które w dodatku będą zautomatyzowane. Zatrudnianie wystarczające ilości personelu, który zadba o wszystkie prace, byłoby dla właściciela gospodarstwa bardzo kosztowne. To właśnie dlatego coraz częściej korzysta się z mechanizacji procesów, co pozwala także znacznie przyspieszyć pracę. Utrzymanie higieny i właściwych warunków bytowania dla zwierząt to jeden z najważniejszych czynników. Trzeba przede wszystkim zadbać o odpowiednią wentylację, temperaturę panującą w hali, oczyszczanie ściółki z odchodów, jak i odkażanie całego pomieszczenia z bakterii. Trzeba wiedzieć, że większość chorób, które dziesiątkują stada, wywodzi się właśnie z nieodpowiedniego poziomu higieny, który panuje w kurniku.
Jak widać, wytycznych jest bardzo wiele, jednak na całe szczęście istnieją firmy, które profesjonalnie zajmują się projektowaniem i budową hal przeznaczonych do hodowli drobiu. To duża wygoda dla gospodarza, który przecież nie musi znać się na wszystkim, a już w szczególności na architekturze gospodarstwa. Wystarczy zwrócić się do takiej firmy i poprosić o stworzenie projektu. Wtedy można mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane z należytą dbałością o szczegóły, a my zyskamy funkcjonalne i zgodne z normami gospodarstwo przeznaczone do hodowli drobiu.