azalia1Azalie to tak samo jak Różaneczniki, jedne z piękniejszych roślin, które z powodzeniem możemy uprawiać w naszych ogrodach. Są to rośliny, które całkiem dobrze radzą sobie w naszej strefie klimatycznej, aczkolwiek trzeba tutaj podkreślić, iż nie wszystkie ich odmiany będą znosić dobrze warunki zimowe. Musimy więc w pierwszej kolejności skupić się na tym, aby wybrać odpowiednie odmiany roślin, do uprawy ogrodowej. Niektóre z nich będziemy mogli bowiem uprawiać jedynie w doniczkach, co pozwoli nam na ich schowanie przed mrozami w zaciszu domowej piwnicy czy też garażu. Oczywiście rośliny te, mają także inne wymagania, które musimy wypełnić, aby domowa uprawa była udana i opłacalna.

Wybór odpowiednich odmian Azalii.

Przede wszystkim więc, musimy skupić się na tym, aby dobrać odpowiednie odmiany do uprawy ogrodowej. Warto tutaj podkreślić od razu, iż dobry hurtownia Azalii będzie w stanie wskazać nam wszystkie te odmiany w swojej hodowli, które idealnie nadają się do uprawy ogrodowej. Będzie to dla nas podstawowa informacja odnośnie wyboru poszczególnych odmian. Pozostałe odmiany oczywiście także możemy uprawiać, aczkolwiek tak jak już o tym wspomnieliśmy, sprawdzi się jedynie uprawa doniczkowa. Dzięki temu przez cały sezon rośliny będą mogły stać sobie spokojnie w ogrodzie, a wraz z nastaniem pierwszych mrozów, będziemy mogli schować je w pomieszczeniach gospodarczych, gdzie bez problemów przetrwają zimę.

Przy okazji warto sobie zaznaczyć, iż dobry dostawca Rhododendronów będzie także w stanie zagwarantować nam prawidłową glebę do uprawy tych roślin. Jest to odpowiednia mieszanka kory sosnowej, gleby ogrodniczej oraz nie odkwaszanego torfu, która charakteryzuje się odczynem pH w przedziale 4,5-6. Możemy oczywiście przygotować taką mieszankę samodzielnie, co jednak opłacalne jest dopiero w przypadku większej liczby nasadzeń.

Pozostałe wymagania w kwestii uprawy Azalii.

Ostatecznie, kiedy już wybierzemy odpowiednie odmiany Azalii, oraz zaopatrzymy się w odpowiednią glebę do ich uprawy, trzeba będzie się skupić na wyborze dogodnych stanowisk nasadzenia. W tym zakresie, wszystkie Rhododendrony mają zbliżone wymagania. Stanowisko nasadzenia powinno być osłonięte i zacienione, co pozwoli roślinom jeszcze lepiej przetrwać trudne warunki zimowe. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku, jest wybór stanowiska nasadzenia w sąsiedztwie innych roślin, szczególnie tych większych. Warto jednakże pamiętać, aby były to rośliny o głębokim systemie korzeniowym. Wynika to z faktu tego, iż Rhododendrony charakteryzują się płytkim systemem korzeniowym, a co za tym idzie, dochodziłoby do konfliktu. Azalie zaś, jako rośliny mniejsze raczej nie wyszłyby z tej potyczki obronną ręką (czy też obronnym korzeniem).

Jednym słowem uprawa Azalii w przydomowym ogrodzie, wymaga od nas przede wszystkim starannego przygotowania. W późniejszym okresie, kiedy roślina już się dobrze przyjmie i ukorzeni, raczej nie trzeba będzie im poświęcać zbyt wiele czasu.

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.