Klimatyzacja niegdyś kojarzyła się z wyjątkowym luksusem, ale dziś jest spotyka coraz częściej w mieszkaniach prywatnych, a nie tylko hotelach czy restauracjach. Zmieniły się także możliwości klimatyzatorów i ich różnorodność. Niezależnie, czy z klimatyzacji korzystamy w domu czy pracy – istotna dla jej poprawnego działania jest konserwacja.

Przeglądy serwisowe to podstawa

Podstawowym i obowiązkowym elementem, jeśli chodzi o systemy wentylacji z podłączoną klimatyzacją jest serwis. Sprawdzanie sprzętu powinno odbywać się regularnie, dzięki czemu unikniemy nagłych i poważnych napraw. Najlepiej kontrolę zlecać temu samemu usługodawcy, który sprzęt instalował lub markowemu serwisantowi (z firmy, z której mamy sprzęt).

Serwis klimatyzacji obejmuje sprawdzenie wszystkich funkcji klimatyzatora i stanu mechanizmów wewnętrznych. Przede wszystkim sprawdzane jest działania układu elektronicznego i chłodniczego. Serwisant powinien skontrolować szczelność mocowań, izolacji termicznej i szczelność. Poza tym, konieczne jest czyszczenie sprzętu w trakcie serwisu – czyści się filtry wewnętrzne, parownik, skraplacz i kanały dolotowe.

Konserwacja manualna – jak samodzielnie dbać o klimatyzator?

Dla utrzymania pełnej funkcjonalności i dobrej kondycji sprzętu należy także dbać o niego na co dzień. Oznacza to, że o jego czystość powinniśmy dbać samodzielnie. Należy czyścić i wymieniać filtry, zgodnie z rozporządzeniem sprzętowym – załączone do sprzętu lub przekazane przy montażu.

Filtry odpowiadają za oczyszczanie powietrza z kurzu i zanieczyszczeń. Muszą być czyste, bo w innym przypadku, klimatyzator będzie nasycał dodatkowo powietrze bakteriami i zarazkami zgromadzonymi na części wylotowej. Najlepiej raz na dwa tygodnie zadbać o oczyszczenie filtrów i elementów klimatyzacji z załogów.

Serwis klimatyzacji samodzielny i profesjonalny pomoże znacząco przedłużyć żywotność klimatyzacji oraz utrzymać jej wydajność na wysokim poziomie. Należy pamiętać, że serwis musi być przeprowadzany regularnie – najlepiej zgodnie z zaleceniami producenta. Przyjmuje się okres pół roku odstępu między kontrolami.

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.