Retro styled cast iron radiator

Retro styled cast iron radiator

Dopasowanie grzejnika do wielkości pokoju jest bardzo ważnym elementem, który ma wpływ na efektywność instalacji centralnego ogrzewania. Co więc należy wziąć pod uwagę, wybierając grzejniki?

Jakie rodzaje grzejników wyróżniamy?

Na rynku znajdziemy cztery typy grzejników, które odróżnia od siebie sposób montażu oraz sposób zastosowania. Do wyboru mamy grzejniki ścienne, podłogowe, konwektorowe oraz członowe. Pierwsze z nich sprawdzą się na ocieplonych ścianach zewnętrznych. Mocujemy je za pomocą rurek, które obudowujemy tynkiem lub płytami gipsowo-kartonowymi. Grzejnik podłogowy natomiast instaluje się pod posadzką i złożony jest z szeregu rur.  Są one miedziane z dodatkiem aluminium lub mogą też być wykonane z polibutylenu zawierającego barierę anty-dyfuzyjną. Sieć rur tworzy pętle grzewczą na całej powierzchni podłogi. Dobrze, by była ona wykonana z jednej rury, co ograniczy szanse przecieków. Grzejniki konwektorowe natomiast muszą być stale odsłonięte, by powietrze mogło się swobodnie unosić. Zasysa on powietrze od dołu i ogrzewa je, dzięki czemu unosi się ono ku górze. Rozwiązanie to nie osiąga wysokich temperatur, dzięki czemu nie dochodzi do spalania kurzu, a ciepło oddawane jest równomiernie i efektywnie.  Ostatnim typem grzejników są członowe. Pozwalają one dobrać odpowiedni dobór mocy. Możliwe to jest dzięki skręceniu odpowiedniej liczby żeber.

Jak dobrać odpowiednią moc grzejników?

Zanim zdecydujemy się na określony typ grzejnika, musimy ustalić jego moc i wielkość. W ten sposób zapewnimy dobór odpowiedniej temperatur, a także oszczędne zużycie energii cieplnej. Pod uwagę musimy więc wziąć wielkość pomieszczenia, rodzaj wentylacji oraz to, czy budynek jest pokryty izolacją cieplną. Standardowo przyjmuje się, że zapotrzebowanie na moc grzewczą wynosi:

  • w pomieszczeniach bardzo dobrze izolowanych 70-100 W/m2
  • w pomieszczeniach ze średnią izolacją 100-150 W/m2
  • w pomieszczeniach słabo izolowanych 150-200 W/m2.

Przy wyborze grzejnika istotny jest także rodzaj instalacji grzewczej. Inne parametry do ogrzania będą dotyczyły instalacji gazowej, inne kotłów kondensacyjnych, a jeszcze inne pomp ciepła.

Grzejniki białe czy chromowane – które wybrać?

Moc grzejników będzie też zależna od funkcji, jaką będzie miał pełnić. Moc jest najważniejsza, gdy chcemy za jego pomocą ogrzewać pomieszczenie.  Jeśli natomiast ma on tylko dogrzewać, to możemy wybrać grzejniki chromowane. Znajdziesz je chociażby w tym miejscu https://imers.pl/. Grzejniki chromowane szybko się nagrzewają i długo ochładzają. W przeciwieństwie do urządzeń pomalowanych na biało muszą być większe, jeśli miałyby ogrzewać pomieszczenie. Natomiast swoim wyglądem grzejniki chromowane świetnie sprawdzą się w nowocześnie udekorowanych łazienkach. Takie rozwiązanie z pewnością zaskoczy twoich gości. Warto o tym pomyśleć, gdy będziesz planował zakup grzejników.

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.