panele fotowoltaiczneNa rynku polskim można spotkać coraz więcej dotacji związanych z ekologicznymi rozwiązaniami dla naszego domu. Wiele osób chętnie korzysta z nowych ulg związanych z montażem instalacji fotowoltaicznych. Podróżując po Polsce można zauważyć coraz więcej paneli, które znajdują się na dachach. Jest to związane z rosnącą świadomością Polaków i chęcią zaoszczędzeniu na rachunkach. Aby koszty montażu zwróciły się jeszcze szybciej warto skorzystać z oferowanych dotacji.

Ceny montażu

Koszt założenia instalacji związany jest głównie z jego mocą. Średnie zużycie prądu w jednym gospodarstwie domowym kształtuje się na poziomie 4 100 Kwh rocznie. Taka instalacja w obecnym momencie kosztuje w okolicach 24 000 zł. Wtedy pierwotny wkład zwraca się po ok 7 latach od początkowych prac. Ten koszt można znacznie zmniejszyć korzystając z dotacji i ulg podatkowych.

Zysk z dotacji

Najbardziej znaną dotacją pośród konsumentów jest rządowy program Mój prąd. Dzięki niemu inwestor może otrzymać do 5 000 zł do swojej instalacji. Ten fakt często jest krokiem przybliżającym do decyzji o swojej własnej domowej elektrowni. Należy jednak pamiętać, że to nie koniec możliwych do uzyskania korzyści.

Istnieje także program Czyste powietrze. Jak sama nazwa wskazuje jego głównym celem jest oczyszczenie powietrza, którym oddychamy na co dzień. W programie przewidziana jest możliwość uzyskania niskoprocentowej pożyczki na fotowoltaikę i dofinansowanie zakupu pompy powietrza. Jest to szczególnie ważne dla osób, które nie posiadają własnych środków na pokrycie wszystkich kosztów.

Dla rolników, którzy chcą zainwestować w energię OZE i stworzyć farmę fotowoltaiczne również przewidziano udogodnienia. Należy zgłaszać się po nie na szczeblu regionalnym oraz uzyskać wcześniejszą zgodę na budowę farmy. Program nosi nazwę Agroenergia. W zakresie jego działań jest udzielenie pożyczki do 100 procent kwalifikowanych lub przyznanie dotacji do 40 procent kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 800 tysięcy.

Ulgi podatkowe

Oprócz dotacji bardzo ważną kwestią są ulgi podatkowe. Od 1 stycznia 2019 roku wszyscy podatnicy, którzy założyli do swojego domu fotowoltaikę lub pompę ciepła mogą korzystać z 19 procent ulgi od podatku dochodowego, do kwoty 10 000 zł.

Ponadto osoby opłacające podatek rolny mają możliwość skorzystania z 25 procent ulgi inwestycyjnej wykorzystanej na zakup i montaż fotowoltaiki. Dodatkowym udogodnieniem jest to, że jeśli kwota podatku będzie mniejsza od ulgi, to będzie można ją odpisywać przez kolejne 15 lat, aż do wykorzystania całej ulgi.

Dzięki tym rozwiązaniom instalacja fotowoltaiczna stała się jeszcze bardziej opłacalna dla inwestorów.

Przeczytaj więcej: https://pgreen.com.pl/panele-fotowoltaiczne/fotowoltaika-podkarpackie-instalacja-dofinansowania/

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.