Fototapeta to doskonały sposób na niskim kosztem ożywić kuchnię i wprowadzić do niej kolory. Na co powinniście zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Fototapeta do kuchni? Czemu nie! Powodzenie całego przedsięwzięcia zależy od tego, jaki jej rodzaj wybierzecie. To wpłynie nie tylko na wystrój kuchni, ale też na jej funkcjonalność. Odradzamy zwykłe, „pokojowe” tapety. Po pierwsze dlatego, że trudno wśród nich znaleźć wzory pasujące do nowoczesnych aranżacji tego pomieszczenia. Po drugie – stosowane do ich produkcji materiały niezbyt dobrze radą sobie z wilgocią, tłuszczami i wysokimi temperaturami.

Lepiej zrobicie, stawiając na dedykowane tapety i fototapety do kuchni. Taki wybór da wam pewność, że bez trudu wytrzymają specyficzne, kuchenne warunki, a wśród wzorów na pewno znajdziecie ten, który będzie idealnie komponował się z waszą wizją tego pomieszczenia. Na co jednak zwrócić uwagę przy kupnie fototapety? Jak poprawnie ją zamontować?

Jakie muszą być fototapety do kuchni?

Zmywalne, wytrzymałe i dobrze zaprojektowane. Warunki panujące w kuchni nie sprzyjają zachowaniu właściwości zwykłych tapet. Przy przygotowywaniu potraw nietrudno o plamy, które w przypadku tradycyjnych materiałów trudno jest usunąć bez uszkodzenia. Zagrożeniem jest też wszechobecna wilgoć, chlapiący tłuszcz oraz wysokie temperatury. Wszystko to sprawia, że fototapeta do kuchni musi być wykonana z materiału łatwego w czyszczeniu oraz odpornego na różne uszkodzenia.

Najlepszym wyborem okaże się laminowana włóknina. Cechuje się zwiększoną wytrzymałością na wilgoć, rozwarstwienia i wycieranie. Dobre fototapety kuchenne są ponadto pokryte warstwą specjalnej folii ochronnej. Ta nie tylko zapewnia łatwe i bezpieczne mycie, ale też chroni nadruk przed utratą barw wskutek kontaktu z wodą.

Wybierając fototapetę do kuchni, nie sposób też nie zwrócić uwagi na wzornictwo. Tematyka nadruków powinna oczywiście współgrać ze specyfiką tego pomieszczenia. Zioła i przyprawy, owoce, apetyczne pieczywo, kolorowe słodycze czy motywy kawowe – to popularne propozycje. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by postawić na abstrakcyjne wzory, które doskonale będą komponowały się z designem nowoczesnych mebli kuchennych.

Fototapeta do kuchni – jak zamontować?

Jak poprawnie ją zamontować? Czy warto zrobić to samodzielnie? By kuchnia dobrze się prezentowała, a fototapeta długo zachowała pierwotny wygląd, należy nie tylko wybrać odpowiedni materiał, ale też zadbać o jej prawidłowy montaż. Ten obejmuje przygotowanie podłoża, dobór kleju oraz nałożenie jego i samej tapety. Szczegółowe instrukcje na pewno otrzymacie od sprzedawcy. Czynność nie należy wprawdzie do najtrudniejszych, ale łatwo podczas niej o popełnienie błędów, których skutkiem będzie pogorszenie wyglądu i obniżona wytrzymałość.

Jeżeli więc nie czujecie się dobrze w podobnych pracach, najlepszym wyborem będzie powierzenie tego zadania fachowcom. W porównaniu do korzyści, które dzięki temu odniesiecie nie jest to duży wydatek. Unikniecie w ten sposób nieestetycznie wyglądających pęcherzy, plam od kleju, rozerwania materiału i wielu innych problemów.

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.