Montaż instalacji elektrycznej, od zawsze na etapie budowy czy też remontu, był realizowany podtynkowo. Odpowiednie kanały przez które biegną przewody elektryczne, a czasem też same przewody, były przytwierdzane do muru, a następnie zatynkowane, dzięki czemu nie szpeciły pomieszczeń mieszkalnych. Niemniej jednak takie rozwiązanie niesie za sobą pewne trudności, które w latach ubiegłych nie zostały przewidziane. W przypadku, kiedy trzeba dokonać jakichkolwiek korekt w instalacji elektrycznej, konieczne jest zniszczenie warstwy tynku wewnętrznego a następnie jego uzupełnianie, co już niestety nie zawsze daje taki sam, dobry efekt. Zobaczmy czy można tego uniknąć poprzez zastosowanie kanałów instalacyjnych. Czy będzie to rozwiązaniem estetycznym na tyle, aby skorzystać z niego w swoim domu czy też mieszkaniu?
Zastosowanie kanałów instalacyjnych.
Od zawsze kanały instalacyjne kojarzą nam się raczej z pomieszczeniami przemysłowymi, garażami, piwnicami itp. gdzie nikt nie zwracał zbytniej uwagi na estetykę wnętrz. Nie ma w tym nic dziwnego bowiem tradycyjnie wykorzystywane w tym celu rynny naścienne z maskowaniem nie wyglądały rzeczywiście zbyt estetycznie. Obecnie jednak do nasze dyspozycji są rozwiązania bardziej nowoczesne, chociażby takie jak odpowiednie kanały instalacyjne firmy CABLOPLUS. Są one o wiele większe i szersze niż te stosowane dotychczas, a co najważniejsze, wszystkie gniazdka i włączniki można montować bezpośrednio w kanale, bez jakichkolwiek dodatkowych narzędzi. Modułowa konstrukcja pozwala na prowadzenie kanałów po dowolnych powierzchniach, narożnikach wewnętrznych i zewnętrznych, a co za tym idzie, jest to rozwiązaniem bardzo uniwersalnym. Co najważniejsze zaś, jest to także w pełni estetyczne i bezpieczne. Wystarczy spojrzeć na załączone zdjęcia.
Zalety stosowania kanałów instalacyjnych.
Tego typu rozwiązania niosą za sobą konkretne korzyści. przede wszystkim, w razie konieczności, dołożenie dodatkowego gniazdka w danym miejscu nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy wyjąć maskownicę, skrócić ją o wielkość modułu gniazdka i zamontować samo gniazdko. Nie musimy w tym celu posiadać żadnych specjalnych narzędzi, nie musimy kuć ścian a następnie ich gipsować i szlifować. Kilka prostych czynności załatwia cała sprawę bez najmniejszych problemów. Do tego dochodzą także aluminiowe kanały instalacyjne – podłogowe, dzięki którym bez trudu można przewody elektryczne poprowadzić podłogą, bez straty estetyki i wygody korzystania z pomieszczeń, są one półokrągłe i na tyle płaskie, że nie sprawią nikomu najmniejszego problemu, nawet jeśli się je nadepnie.
Podsumowanie
Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż na dzień dzisiejszy, prowadzenie przewodów elektrycznych wewnątrz ściany, pod tynkiem, powoli przechodzi do lamusa. O wiele bardziej wygodne w użytkowaniu rozwiązanie, czyli kanały instalacyjne naścienne i podłogowe zdobywają coraz większe uznanie inwestorów i w zasadzie nie ma się czemu dziwić. Jest to optymalne rozwiązanie, pozwalające na przyszłe modyfikacje sieci i dostosowywanie jej do aktualnych potrzeb użytkowników.