Na przestrzeni kilku, czy też nawet kilkunastu ostatnich lat, coraz częściej i coraz głośniej mówi się o kwestiach związanych z ekologią i koniecznością zmiany naszych przyzwyczajeń, w szczególności w zakresie ogrzewania naszych domów jednorodzinnych. Dotychczas, po prostu trzeba było mieć piec centralnego ogrzewania i jakikolwiek materiał opałowy, aby móc spokojnie grzać przez całą zimę. Obecnie jednak dostrzega się, iż jest to metoda nieefektywna a przede wszystkim zanieczyszczająca nasze naturalne środowisko. Do tego stopnia, iż w zimę trudno nawet wyjść na dwór, aby nie czuć duszącego smogu w ustach. Dlatego też, warto tutaj przyjrzeć się nieco ciekawszym i bardziej ekologicznym rozwiązaniom, z których jednym z bardziej popularnych są kolektory słoneczne.
Czym są i jak działają kolektory słoneczne?
Kolektory słoneczne to coś na wzór baterii słonecznych, które jednak nie generują prądu ale ciepło przechwytywane z promieni słonecznych. Działa to mniej więcej na zasadzie pozostawionego na słońcu węża ogrodowego, z którego przez pierwsze kilka chwil po uruchomieniu leci wrzątek. Tutaj też mamy do czynienia z czynnikiem grzewczym, wystawionym na działanie silnych promieni słonecznych, który się od nich nagrzewa. Najczęściej wewnątrz kolektorów będzie biec glikol, który jest materiałem o wiele lepszym w tym przypadku niż woda, gdyż może się rozgrzać do temperatury nawet powyżej 120 stopni Celsjusza. Ogrzany w kolektorach słonecznych glikol wędruje następnie do wymiennika ciepła, gdzie oddaje ciepło wodzie krążącej w układzie c.o. lub tez podgrzewania c.w.u. Można wiec powiedzieć, iż bez jakichkolwiek zanieczyszczeń środowiska będziemy mogli zapewnić sobie ciepła wodę na cele zarówno grzewcze, jak na cele przygotowania ciepłej wody użytkowej. Z całą pewnością przyczynia się to lepszej czystości otaczającego nas środowiska, co przekładać się będzie na nasze własne zdrowie, które nie da się przecenić.
Zakup kolektorów słonecznych oraz ich prawidłowy montaż.
Oczywiście kluczem do sukcesu będzie tutaj zakupienie odpowiednich jakościowo kolektorów słonecznych oraz ich prawidłowy montaż na dachu naszego domu, aby zapewnić sobie maksymalnie wysoki poziom wydajności całej instalacji. Koniecznie trzeba też pamiętać o tym, iż kolektory słoneczne nie będą w stanie pokryć całego zapotrzebowania na ciepło w sezonie zimowym, zaś będą go generować zbyt dużo w lecie, kiedy słońce świeci długo i bardzo mocno. Można więc powiedzieć, iż mimo faktu tego, iż jest to bardzo korzystne i dobre rozwiązanie, niestety nie będzie mogło nigdy stanowić samodzielnego, jedynego źródła ciepła do naszych domów. Trzeba będzie tutaj dodatkowo zainstalować jakiekolwiek inne źródło ciepła, jak chociażby piec kominkowy, które zagwarantuje nam dodatkowe dogrzanie domu w chłodniejsze dni. Z całą jednak pewnością kolektory słoneczne montowane na naszych dachach będą przyczyniać się do korzystniejszego oddziaływania człowieka na nasze naturalne środowisko, a to w tym przypadku jest kwestią bardzo ważną.