Caucasian Contractor Worker with Piece of Insulation Walking on a Scaffolding.

Pod skrótem EPS kryje się polistyren spienialny, powszechnie znany jako styropian. Jest to bardzo popularny materiał, który ma wiele zastosowań i wykorzystywany jest w wielu dziedzinach, np. w budownictwie. Zobaczmy zatem jaka jest historia tego surowca i gdzie może być stosowany oraz jakie ma zalety.

Bardzo praktyczny materiał

Spieniony polistyren powstał w latach 40 XX wieku, a na rynek wprowadzony został w 1949 roku przez firmę BASF. Od tego czasu jest obecny w wielu postaciach, od prostych małych opakowań, aż po duże płyty wykorzystywane w budownictwie. Jedną z jego największych zalet jest fakt, iż całkowicie podlega recyklingowi i może być przetwarzany wielokrotnie.

W ciągu tych prawie 80 lat od momentu swojego debiutu stał się synonimem wysokiej wytrzymałości, doskonałej absorpcji wstrząsów oraz wysokiej izolacji termicznej. Dlatego też jest powszechnie wykorzystywany do produkcji opakowań, czy też elementów ochronnych używanych w trakcie transportu różnego rodzaju towarów. Stosowany jest także w budownictwie do termoizolacji pomieszczeń, budynków oraz hal produkcyjnych.

Długa lista zaskakujących zalet

Spieniony polistyren to nie tylko dobry izolator termiczny to także produkt odznaczający się brakiem nasiąkliwości, który nie odkształca się nawet po długim pobycie w wodzie. Jest też całkowicie odporny na powstawanie pleśni oraz innych grzybów, dlatego też często wybierany jest jako materiał do produkcji tacek przeznaczonych do transportu i przechowywania pożywienia.

Jest on bezpieczny dla ludzi i zwierząt, nie powoduje podrażnień czy innych reakcji alergicznych. Podczas procesu obróbki nie emituje toksycznych substancji, więc praca z nim nie wymaga stosowania specjalnych środków bezpieczeństwa.

Uniwersalne zastosowania

Spieniony polistyren używany jest także do produkcji różnego rodzaju elementów, gdzie wymagana jest niewielka waga, odporność na wstrząsy oraz możliwość formowania nawet skomplikowanych kształtów. Na rynku dostępne są nie tylko płaskie płyty, ale także wykonane ze styropianu opakowania, o specjalnie uformowanych kształtach, chroniące przed uszkodzeniem komputery, telewizory oraz inne urządzenia AGD.

Jednym z przodujących producentów tego rodzaju elementów w naszym kraju jest firma Hirsch Porozell, będąca częścią światowego koncernu. Od wielu lat dostarcza ona doskonałej jakości elementy styropianowe różnego rodzaju, pozwalające na opakowanie oraz transport nienaruszonych produktów do klientów i kontrahentów.

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.