Budowa domu bez pozwolenia

Niektóre obiekty budowlane nie potrzebują pozwolenia na budowę. Tym samym formalności związane z procedurą ubiegania się o budowę mogą być znacznie skrócone. Jakie obiekty można stawiać bez pozwolenia? Co należy wiedzieć przymierzając się do budowy domu bez pozwolenia?

To jakie domy można stawiać bez pozwolenia opisuje ustawia z dnia 7 lipca 1994 Prawo Budowlane. Poza tym w roku 2015 weszła nowelizacja, dzięki której większa ilość obiektów może być wybudowana bez uzyskania pozwolenia na budowę. Warto jednak pamiętać, że często w przypadku budowy obiektu bez pozwolenia na budowę wymagane jest zgłoszenie budowy.

Po pierwsze budynek, musi się w całości mieścić na działce. Po drugie, liczba budynków bez pozwolenia nie może przekraczać dwóch sztuk na każde 500m2 powierzchni działki. Po trzecie, muszą to być budynki parterowe. Po czwarte, powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 35 m2.

Trzeba mieć na uwadze, że zaprojektowany dom nie może ograniczać zagospodarowania sąsiedniej działki, nie może być stawiany na obszarze Natura 2000 oraz nie może być stawiany na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Ponadto, budowa nie może dotyczyć bliźniaka lub domu wielorodzinnego.

Zatem jeśli chcemy budować parterowy budynek o powierzchni nie przekraczającej 35m2 to najprawdopodobniej warto zainteresować się budową domu bez pozwolenia.

Kiedy jeszcze można skorzystać z udogodnienia jakim jest brak konieczności ubiegania się o pozwolenia?

  • W przypadku wiaty 50m2. Maksymalna ilość to 2 wiaty na każde 1000m2.
  • Przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności 7,5m3 na dobę.
  • Zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe o pojemności do 10m3
  • Przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 50m2.

Na koniec przypominamy, że w większości przypadków i tak musisz dopełnić minimum formalności, gdyż trzeba pamiętać o zgłoszeniu budowy. Obowiązek ten trzeba dopełnić minimum 21 dni przed planowanym rozpoczęciem robót.

Oczywiście powyżej opisano tylko ogólny zarys dotyczący zagadnienia jakim jest budowa domu bez pozwolenia. Przed przystąpieniem do planowania prac budowlanych najlepiej dokładnie przeanalizować to zagadnienie z projektantem

 

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.