gniazda Simon ClassicJednym ze zdecydowanie najbardziej niebezpiecznych wynalazków ludzkości, z których korzystamy na co dzień, a w zasadzie od którego jesteśmy już uzależnienie, jest bez wątpienia prąd elektryczny. Z prądem nie ma żartów. Jest on na tyle niebezpieczny, iż nawet zwykłe zwarcie elektryczne w domowym gniazdku, może doprowadzić do poważnych konsekwencji takich, jak chociażby pożar całego domu. Nierozważne korzystnie z prądu także może doprowadzić do zagrożeń, takich jak porażenie a w jego efekcie nawet śmierć. Jednym słowem trzeba tutaj pamiętać przede wszystkim o tym, aby zagwarantować sobie wysoki poziom bezpieczeństwa eksploatacji prądu elektrycznego, a można to osiągnąć jedynie poprzez zastosowanie najlepszych elementów przy montażu instalacji.

Jakość części instalacji elektrycznej.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż najważniejszą kwestią jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo w toku eksploatacji instalacji elektrycznej, będzie jakość zastosowanych elementów z których się ona składa. Warto tutaj wyszczególnić wszystkie elementy i nieco więcej powiedzieć o wymaganiach w ich przypadku.

  • Przewody elektryczne – powinny być miedziane i odpowiednio zaizolowane. Muszą posiadać stosowane certyfikaty, dopuszczające je do użytku w instalacjach elektrycznych. Należy stosować przewody o starannie dobranym przekroju, wyliczonym na podstawie szacowanego, największego obciążenia danej linii.
  • Gniazdka elektryczne do instalacji wewnętrznych i zewnętrznych – tak samo jak w przypadku przewodów muszą posiadać stosowne certyfikaty dopuszczające. Powinny także posiadać niezbędne zabezpieczenia, takie jak chociażby blokady przed próbą włożenia czegoś do jednej tylko dziurki.
  • Bezpieczniki – także muszą być certyfikowane. Dodatkowo bezpieczniki powinny być dobierane tak, aby odłączyły prąd w przypadku wystąpienia zwarcia, zanim dojdzie do palenia się przewodów. Z reguły stosowne w domach będą bezpieczniki 16 i 20 A. w większych instalacjach, będą to odpowiednio większe bezpieczniki.

Prawidłowy montaż instalacji.

Na nasze bezpieczeństwo podczas eksploatacji instalacji, będzie mieć także wpływ montaż instalacji. Najlepiej jeśli będzie on zrealizowany przez profesjonalnego elektryka z uprawnieniami SEP. Będzie to dla nas swego rodzaju gwarancją, iż wszystkie elementy zostały prawidłowo ze sobą połączone i zastosowano najlepsze rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa. Zresztą ostatecznie w budynkach nowo stawianych instalacja elektryczna musi przejść odbiór aby być dopuszczona do użytku. Dlatego też, lepiej samodzielnie tego wszystkiego nie robić, gdyż po prostu możemy nie dostać odbioru. No chyba, że sami mamy odpowiednią wiedzę, doświadczenia i uprawnienia SEP.

W końcu musimy pamiętać o tym, iż montaż instalacji będzie wpływać na jej bezpieczeństwo, a jakiekolwiek niedociągnięcia w tym zakresie, niestety będą się przekładać na wzrost różnorodnych zagrożeń. Dlatego też, ze względów bezpieczeństwa własnego oraz pozostałych domowników, lepiej tego typu prace zlecić fachowcowi, który posiada odpowiednie doświadczenie w tym temacie.

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.